ROK 2018

Zakończenie roku szkolnego w Sanktuarium

W piątek 22 czerwca 2018 r. dzieci, młodzież, rodzice, wychowawcy i nauczyciele zgromadzili się o godzinie 8.00 w murach Sanktuarium na Mszę Świętą, wieńczącą rok pracy i nauki. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Andrzej Barzycki. Zachęcał słuchaczy, aby w czasie wakacyjnego odpoczynku pamiętali o Panu Bogu i Jego miłości. Ksiądz proboszcz dokonał też swoistego podsumowania i wyciągał wnioski, zachęcając zebranych do duchowego ożywienia w modlitwie i przez udział w niedzielnej Eucharystii, prosił rodziców by zwrócili uwagę na dopilnowanie swoich dzieci, by brały udział w praktykach religijnych. Mówił też o błędach wychowawczych, o nadopiekuńczości i nie stawianiu wymagań dzieciom co doprowadza do wycofywania się takich dzieci z aktywności na rzecz swojego środowiska, do pogłębiania się u nich postaw antyspołecznych. Pochwalił dzieci i młodzież zaangażowaną w duszpasterstwo parafialne. 
 
Przy ołtarzu służyli ministranci i lektorzy oraz schola a także dzieci z grupy teatralno-biblijnej, dzięki czemu Msza Święta miała piękną oprawę liturgiczną, opracowaną pod kierunkiem pań katechetek: Danuty Wiśniewskiej i Barbary Gadkowskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Mszy Świętej za przybycie i modlitwę i życzymy wspaniałych wakacji, dobrego wypoczynku i duchowego ubogacania się.
 

Podsumowanie roku duszpasterskiego w parafii

 
Znanym od lat zwyczajem w naszej parafii, kiedy nadchodzi czas wakacyjnego odpoczynku dzieci i młodzież z grup duszpasterskich wraz z opiekunami gromadzą się w Sanktuarium, aby wyrazić Panu Bogu wdzięczność za przeżyty czas kończącego się roku szkolnego i katechetycznego, dokonać podsumowań i zastanowić się nad sobą. 
 
W środę 20 czerwca 2018 r. dzieci młodsze i starsze zgromadziły się w murach świątyni o godzinie 15.00 czyli w Godzinie Miłosierdzia na adorację Najświętszego Sakramentu. W czasie czuwania, które wydłużyło się do 45 minut jego uczestnicy dziękowali Bogu za nauczycieli, wychowawców i katechetów za przekazywaną przez cały rok wiedzę i  życiową mądrość. Prosili za kapłanów i katechetów, aby Duch Święty umacniał ich w trudach głoszenia Dobrej Nowiny. Modlili się za swoich rodziców, nauczycieli i wychowawców, aby cieszyli się Bożym błogosławieństwem za ich trud i poświęcenie. Polecali dzieci i młodzież naszej parafii i siebie samych, aby byli wiernymi uczniami Pana Jezusa, aby odnajdywali Go na wakacyjnych ścieżkach, żyli w obecności Boga, nie ulegali złym wpływom ale i swoim postępowaniem pociągali innych do chrześcijańskiego życia. Uczestnicy adoracji mieli czas na przeproszenie za źle wykorzystany czas, za brak gorliwości w służbie Bożej, za brak pilności w nauce, za nieposłuszeństwo. Swoją modlitwę przeplatali śpiewem.
Szczególnym momentem adoracji, było indywidualne błogosławieństwo każdego uczestnika Najświętszym Sakramentem. 
 
Dalsza część spotkania miała miejsce w Centrum Duszpasterskim im. Św. Jana Pawła II, w sali oazowej, gdzie przy muzyce i słodkim poczęstunku wszyscy integrowali się ze sobą, bawiąc się i śpiewając, snując wakacyjne plany. 

Parafialna akcja dla Dzieła Pomocy Św. O. Pio

 
Parafianie chętnie włączyli się do akcji charytatywnej pod hasłem: "Nowe życie twoich ubrań, czyli zbiórka odzieży dla osób bez domu", którą rozpropagowała nasza parafialna grupa modlitwy Św. O. Pio. 
Akcja miała miejsce 19 czerwca 2018 r. w godzinach przedpołudniowych. Wtedy przy Sanktuarium postawiono samochód transportowy krakowskiej fundacji Dzieła Pomocy Św. O. Pio, gdzie ich przedstawiciele przyjmowali odzież w workach, przeznaczonych dla osób bezdomnych, objętych opieką tejże fundacji.
 
Zbierano głównie ubrania męskie: kurtki, spodnie, bluzy. Chętnie odbierano również kołdry, poduszki i koce. 
 
Dziękujemy wolontariuszkom z naszej parafii, które przyszły na miejsce akcji do pomocy, aby segregować i wkładać odzież do worków. Dzięki temu sprawnie przeprowadzono to piękne przedsięwzięcie.  Wszystkim za dobre serce niech Bóg stokrotnie wynagrodzi.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

O godzinie 12.00 w niedziele 17 czerwca 2018 r. podczas Mszy Świętej Rocznicowej koncelebrowanej przez Księdza Proboszcza i Księży Wikariuszy, dzieci klas czwartych, które w ubiegłym roku przystąpiły do Sakramentu I Komunii Świętej, mogły wraz ze swoimi bliskimi składać dziękczynienie za możliwość pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Dzieci wyraziły swą wdzięczność Panu Jezusowi, za to, że od roku są zapraszane przez Niego na świętą Ucztę. Prosiły o umocnienie na dalszej drodze życia. Miłosiernemu Bogu polecały kapłanów, rodziców, panie katechetki a także wszystkie sprawy naszej parafii. 

W homilii, którą wygłosił ks. Adam zawarta była prośba do rodziców i chrzestnych, aby dbali o religijny i moralny rozwój dzieci. Rodzice zostali przynagleni, by przyprowadzali swoje dzieci do kościoła na niedzielną Eucharystię, by pamiętali o codziennej modlitwie, by sami dając dobry przykład życia, wywiązywali się z obietnic złożonych przy chrzcie swoich dzieci, by były wychowywane w wierze. Na koniec Ksiądz Proboszcz zaapelował o dopilnowanie, by wszystkie dzieci rocznicowe korzystały z możliwości spowiedzi w pierwsze piątki miesiąca a następnie rozdał pamiątkowe dyplomiki dla tych, którzy już odbyli pierwsze piątki miesiąca. Po liturgii panie katechetki rozdawały egzemplarze Pisma Świętego na pamiątkę uroczystości.

rocznica

Udział parafian w Jubileuszowym Spotkaniu w Sandomierzu

Przyszedł czas na kulminacyjny dzień obchodów Jubileuszu 200-lecia powstania Diecezji Sandomierskiej. Działo się to w sobotę 16 czerwca 2018 r. kiedy z samego rana w kierunku Sandomierza nasi parafianie wyruszali indywidualnie lub autokarami sprzed kolegiaty Św. Michała, aby wziąć udział w uroczystej Eucharystii w Katedrze Sandomierskiej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio. Oprócz panów ze wspólnoty Rycerzy Kolumba uczestniczyły panie ze Wspólnoty Modlitewnej Św. O. Pio wraz z ich opiekunem ks. Adamem Kamińskim oraz panie z Koła Żywego Różańca. Było też kilka rodzin. O godzinie 11.00 kiedy rozpoczęła się liturgia Mszy Świętej wszystkich powitał Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wierni w skupieniu wysłuchali homilii abp. Marka Jędraszewskiego. Po zakończonej liturgii nasi parafianie w dużym pochodzie przeszli do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbył się Piknik Jubileuszowy. Zadowoleni opuścili Sandomierz o godzinie 16.00 gdzie szczęśliwie, pełni wrażeń powrócili do swych domów i rodzin.

Udział parafian w Marszu dla Życia i Rodziny

marszMimo żaru lejącego się z nieba wielu naszych parafian zdobyło się na udział w Marszu dla Życia i Rodziny 10 czerwca 2018 r. O godzinie 15.00 zgromadzili się licznie przy kolegiacie Św. Michała. W grupie znaleźli się członkowie Ruchu Domowego Kościoła, panie z Bractwa Różańcowego, Grupa Modlitewna Św. O. Pio oraz kilku ministrantów i lektorów z ks. Adamem. Marsz rozpoczęto modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Ksiądz Dziekan Jan Sarwa. Od kolegiaty marsz przeszedł ulicami Okólną, Denkowską, Radwana, Aleją Jana Pawła II, Słoneczną, Stawki do Hubalczyków, kierując się w stronę kościoła Św. Jadwigi Królowej na Stawkach. Tam dla przybyłych przygotowano posiłki i wiele atrakcji, aby poczuli się jak jedna, wielka, kochająca się rodzina. Zgromadzonym przygrywała znakomita orkiestra, która podkręcała piknikowy nastrój, pełen zabawy i radości. Organizacja przyjęcia spoczęła na barkach księdza proboszcza Marka Rusaka i jego wiernych parafian. Za włożony trud niech Bóg stokrotnie wynagrodzi.

Tegoroczny marsz zorganizowano pod hasłem: "Polska rodziną silna", nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czterdziestej rocznicy wyboru Św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
Polska jest silna dzięki rodzinom. Dziękujemy parafianom, którzy zamanifestowali przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowania życia.

Biały tydzień i zakończenie oktawy Bożego Ciała

Po uroczystości I Komunii Świętej od 28 maja 2018 r. do 2 czerwca 2018 r. w parafii tradycyjnie rozpoczął się Biały Tydzień, w którym dzieci komunijne mogły przeżywać swoje osobiste spotkania z Panem Jezusem podczas wieczornych Eucharystii, gdzie licznie gromadziły się na modlitwę. Dzieci zanosiły w niej konkretne intencje i polecały je w modlitwie wiernych. Słowami i śpiewem pieśni religijnych dziękowały za miłość i wychowanie mamy i taty oraz za opiekę duchową rodziców chrzestnych. Modliły się za nauczycieli i wychowawców, za księży i katechetów. Powierzały sprawy swoich kolegów i koleżanek ze szkoły.

Bardzo ważnym dniem w tygodniu był czwartek, gdzie cały Kościół obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Dzieci komunijne uczestniczyły w procesji do czterech ołtarzy. Dziewczynki sypały kwiatki. Chłopcy dzwonili dzwoneczkami. Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki komunijne i zostały zachęcone do uczestnictwa w oktawie Bożego Ciała, której zwięczeniem było kapłańskie błogosławieństwo.

Niech te dzieci wzrastają teraz w miłości i łasce u Boga i u ludzi.

Rodziny naszej parafii na Jubileuszowym spotkaniu Rodzin

Nasi parafianie razem z duszpasterzami udali się 2 czerwca 2018 r. na stadion lekkoatletyczny, aby uczestniczyć w Jubileuszu Rodzin związanym z obchodami 200 - lecia powstania Diecezji Sandomierskiej i centralnych obchodach Ostrowieckiego Roku Rodziny. 

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby - przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski z udziałem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza i bpa Edwarda Frankowskiego.

Biskup Jan Wątroba w homilii przypomniał, że fundamentem rodziny chrześcijańskiej jest sakrament małżeństwa, dzięki czemu Chrystus jest obecny w relacji między mężem i żoną, co stanowi o wyjątkowości takiej relacji. Biskup prosił, aby rodziny były Bogiem silne, gdyż Bóg ma wielki wpływ na życie rodzin, pomaga małżonkom zachować wierność.

Po homilii zebrani małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszy Świętej biskupi złożyli osobiście gratulacje parom małżeńskim, świętującym srebrny jubileusz wspólnego pożycia.

Na pamiątkę obchodów Ostrowieckiego Roku Rodziny posadzono sadzonkę dębu. Potem ogłoszono rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego, który wypełniony przeróżnymi atrakcjami zakończył się późnym wieczorem.

Dziękujemy parafianom, którzy zdecydowali się wziąć udział w uroczystościach mimo upalnej pogody za wspólną modlitwę pod chmurką w intencji rodzin. Niech Maryja Królowa Rodzin trzyma mocno w swej opiece rodziny naszego miasta i parafii.

Parafialne uroczystości Bożego Ciała

eucharystia 
Wielbię Ciebie w każdym momencie,
o żywy Chlebie nasz, w tym Sakramencie.
 
Tradycyjnie po uroczystej Sumie z Sanktuarium wyruszyła eucharystyczna procesja do czterech ołtarzy. Dzień procesji tj. 31 maja 2018 r. przyniósł słoneczną pogodę. Parafianie bardzo się starali uczcić Pana Jezusa, idąc procesyjnie w ustalonym porządku, śpiewając pieśni eucharystyczne, z modlitwą na ustach. W tym roku trasa przemarszu była krótsza niż do tej pory i przebiegała ulicą Polną przez środek osiedla Ogrody w kierunku osiedla Patronackiego. Ksiądz Proboszcz wyszedł w ten sposób naprzeciw sugestiom znacznej grupy parafian, którzy oczekiwali na taką zmianę.
 
Pierwszy ołtarz stanął tradycyjnie między blokami 19 i 22 przyozdobiony przez członków Grupy Modlitewnej Św. O. Pio. Drugi ołtarz stanął przy krzyżu, w miejscu pierwotnej kaplicy parafialnej - upiększony przez członkinie Wspólnoty Krwi Chrystusa. Trzeci ołtarz, przy bloku 15 A, ozdobiony hasłem nawiązującym do Ostrowieckiego Roku Rodziny, został zbudowany staraniem Ruchu Domowego Kościoła. Ołtarz czwarty, który ustawiono przed blokiem 26 na osiedlu Patronackim, powstał dzięki zaangażowaniu Wspólnoty Neokatechumenalnej. Wszystkie ołtarze zostały pieczołowicie udekorowane. 
 
Na czole procesji szli ministranci i lektorzy, pan z chorągwią Chrystusa Miłosiernego, rodzice dzieci pierwszokomunijnych, ojcowie i matki niosące feretrony z relikwiami Świętej Faustyny i błogosławionego księdza Michała Sopoćki, chłopcy z drewnianym różańcem, feretron z figurą Św. Jana Pawła II niesione przez członkinie parafialnych grup modlitewnych, feretron z figurą Matki Bożej Fatimskiej niesione przez zelatorki różańcowe, potem w dwóch szpalerach  szły dziewczynki w strojach komunijnych, sypiące kwiatki. W procesji brały udział nawet małe krakowianki - dzieci z przedszkola "Pajacyk". Przed nimi szli księża, którzy wymieniali się niosąc pod baldachimem w monstrancji Najświętszy Sakrament. Za nimi podążał rozmodlony i rozśpiewany tłum wiernych. 
 
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na stopniach wejściowych do Sanktuarium zakończyło procesję. Z tego miejsca Proboszcz i Kustosz ks. Andrzej Barzycki serdecznie dziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ubogacenia liturgii Bożego Ciała.    
 
Niech to Święto uświadamia wszystkim wierzącym w Chrystusa, że Pan Jezus jest obecny w kościele pod postacią chleba i zawsze na nas czeka.

Pielgrzymka Dzieci I Komunijnych na Święty Krzyż

We wtorek 29 maja 2018 r. dzieci Pierwszokomunijne wraz z paniami wychowawczyniami i katechetkami i księdzem Adamem Kamińskim wyruszyły rankiem dwoma autokarami do Sanktuarium Świętego Krzyża, aby podziękować w tym szczególnym miejscu za przyjęte Sakramenty Święte. Oprócz tego uczestnicy pielgrzymki mieli zapewnione szereg atrakcji krajoznawczych, co ubogaciło pobyt dzieci na pielgrzymce.

Kiedy dzieci wraz z opiekunami przyjechały z Ostrowca do Huty Szklanej odwiedziły z przewodnikiem świętokrzyskim Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Po godzinie zwiedzania o godzinie 10.00 wszyscy skorzystali z wjazdu Kolejką na Święty Krzyż. Będąc na miejscu podziwiali piękne widoki z gołoborza.
Po dotarciu do klasztoru Ojców Oblatów, tam w Bazylice Trójcy Świętej została odprawiona dziękczynna Msza Święta pod przewodnictwem Ojca Dariusza Malajki - Rektora Bazyliki, który skierował do dzieci Słowo Boże, zachęcając je do świętego życia. Wraz z nim koncelebrowali Mszę Świętą ks. Adam i ks. Wojciech Zając - wikariusz z parafii Godziszów, który dziś przybył również ze swoją grupą dzieci I Komunijnych i ich rodziców. 
Potem była okazja, aby uczcić relikwie Krzyża Świętego. Po Eucharystii, po odpoczynku i zakupie pamiątek wszyscy zjechali kolejką do Huty Szklanej, skąd powrotną drogą udali się do Ostrowca. O godzinie 15.00 byli już na miejscu.

© Copyright 2017 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim