ROK 2018

Remont krzyża na os. Ogrody

Wczesnym rankiem 7 listopada 2018 r. na osiedlu Ogrody rozpoczęto remont drewnianego krzyża z użyciem innego materiału. Krzyż, który stanowi swoistą pamiątkę po miejscu, gdzie stała kaplica, w której zawiązywała się wspólnota naszej parafii, po wielu latach ulegał niszczeniu na skutek działań atmosferycznych i w końcu podjęto prace nad jego wymianą. Na wyraźną prośbę parafian dokonano zbiórki ofiar w celu dokonania remontu. Zakupiono nowy materiał i wykonano nowy metalowy, dziewięciometrowy krzyż, który po zainstalowaniu do fundamentu stanął, górując między koronami drzew, wprawiając w podziw inicjatorów remontu. 

 

Obchody 100-lecia niepodległości i poświęcenie krzyża na os. Ogrody

Niedziela 11 listopada 2018 r. była radosnym dniem świętowania przez wszystkich Polaków w kraju i na świecie odzyskania wolności po 123 latach zaborów. W naszym Sanktuarium podczas każdej Mszy Świętej śpiewano uroczyste Te Deum Bogu, dziękując za niepodległość Polski. Msza Święta w intencji Ojczyzny, odbyła się o godz. 10.30 i zgromadziła rzesze parafian, którzy wraz ze swoimi duszpasterzami polecali Bogu sprawy polskiego narodu i Kościoła. Podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 dzieci zostały przepytane z Elementarza Małego Polaka, a następnie grupa dziewczynek ze scholi zaśpiewała piosenkę o niepodległości, wzruszając dorosłych. 

O godz. 15.00 parafianie wraz z księdzem proboszczem Andrzejem Barzyckim i księżmi wikariuszami zgromadzili się na os. Ogrody, przy krzyżu celem jego poświęcenia. Najpierw odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem dokonali Aktu duchowego poświęcenia Polski Miłosierdziu Bożemu. Następnie po przemówieniu i podziękowaniu inicjatorom remontu krzyża ksiądz proboszcz dokonał jego poświęcenia i odmówił modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Śpiew hymnu: "Nie rzucim Chryste..." zakończył uroczystości przy krzyżu.

 

Adoracja czcicieli Serca Jezusowego

Nasi parafianie należący do Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów podjęli 22 października 2018 r. radosny trud całodobowej modlitwy adoracyjnej, która została zorganizowana w świątyni p.w. Św. Jadwigi Królowej na Stawkach, przez wspólnoty dla Intronizacji NSPJ z całego dekanatu ostrowieckiego. Wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem miała na celu uproszenie dla siebie i ostrowieckich parafii wielu łask oraz wynagrodzenie Bożemu Sercu i Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkich zniewag i grzechów. Oprócz tego objęto modlitwą całą Diecezję Sandomierską, Księży Biskupów, wszystkich kapłanów i osoby konsekrowane oraz trwające prace III Synodu naszej diecezji, a także rozwój dzieła Intronizacji NSPJ na terenie naszej diecezji.

Dziękujemy wszystkim grupom parafialnym, które w czasie adoracji wsparły swoją obecnością czcicieli Boskiego Serca Jezusa.

Piłka halowa ministrantów

Nadeszła wyczekiwana dla Liturgicznej Służby Ołtarza z całego Dekanatu Ostrowieckiego sobota 20 października 2018 r. W tym dniu zorganizowano dla chłopaków dekanalny turniej piłki halowej. Wzięli w nim udział lektorzy młodsi i starsi z naszej parafii. Rozgrywki miały miejsce w budynku hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 im. Ks. Stanisława Staszica i trwały od 9.30 do 13.00.

Nasza ekipa osiągnęła sukces, zdobywając dwa puchary za zajęcie 1 miejsca w kategorii lektor młodszy i 2 miejsce w kategorii lektor starszy. Te wysokie miejsca były owocem wyczerpujących treningów, jakie odbywały się ostatnio w środowe wieczory na sali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 5, pod opieką ks. Adama Kamińskiego. Tam chłopcy ćwiczyli i nabierali formy dzięki czemu wygrali, mierząc się ze służbą liturgiczną z parafii Św. Królowej Jadwigi na Stawkach i Św. Kazimierza na Pułankach.

Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła w Dniu Papieskim

W całym kraju 14 października 2018 r. obchodzony jest już XVIII Dzień Papieski. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego dzień ten upływał w klimacie modlitwy i głoszenia z ambony nauczania Świętego Papieża Jana Pawła II na temat wartości, które pomogą uświęcić ludzkie życie. W Godzinie Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium przybyli członkowie Ruchu Domowego Kościoła z rejonu ostrowieckiego: z Nagorzyc, Waśniowa, Szewnej oraz z ostrowieckich parafii pw. Św. Michała Archanioła, Św. Stanisława, Św. Kazimierza i Św. Jadwigi a także nasi oazowicze - młodsi i dorośli wraz ze swoimi duszpasterzami-opiekunami grup. Wszyscy zgromadzili się przy ołtarzu Chrystusa Miłosiernego, aby celebrować Dzień Wspólnoty pod hasłem: "Powołanie-moja codzienność". Na kanwie tego hasła swoją homilię rozwinął ks. Łukasz Kruk-wikariusz parafii Św. Michała, który zachęcał wiernych do odkrywania piękna powołania małżeńskiego i rodzinnego, przez odważne kroczenie za Chrystusem przy jednoczesnym wsparciu wspólnoty Domowego Kościoła. Kapłan pytał zebranych, czy na serio traktują wspólnotową drogę do Boga? 

Po Mszy Świętej kolejnym punktem spotkania było zgromadzenie się w poszczególnych salach Centrum Duszpasterstwa im. Św. Jana Pawła II, gdzie w grupach rozważano temat: "Ruch Światło-Życie jako sposób realizacji własnego powołania i pomocy w odkrywaniu go przez innych ludzi". Podczas rozmów odwoływano się do nauczania Świętego Jana Pawła II o rodzinie. Można było wysłuchać pięknych świadectw na temat życia małżeńskiego i rodzinnego. Po podsumowaniu pracy w grupach odbyła się radosna Agapa.

Wielu uczestników spotkania wzięło udział w nabożeństwie różańcowym. Gratulujemy im, że w taki sposób uczestniczyli w obchodach Dnia Papieskiego. W Dniu Papieskim od rana do wieczora trwała kwesta na rzecz Fundacji stypendialnej "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dziękujemy ofiarodawcom za dar serca.

Koncert organowy w Sanktuarium

Wieczorny koncert organowy 7 października 2018 r. w murach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w wykonaniu pana Mariusza Rysia z Tarnobrzega, ogłaszany przez księży ze wszystkich ostrowieckich świątyń przyciągnął melomanów z całego miasta. Celem koncertu było uświetnienie zbliżającej się rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcę utworów organowych powitał kustosz Sanktuarium Ks. Andrzej Barzycki, a pana Mariusza Rysia przedstawił znany i ceniony przez koneserów sztuki organowej pan Andrzej Budziński, mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pan Mariusz na co dzień wykładowca sandomierskiego Diecezjalnego Studium Organistowskiego i członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej wykonał utwory kompozytorów polskich żyjących na przestrzeni kilku wieków, począwszy od wieku XVI. Koncert rozpoczął się od hymnu Gaude Mater Polonia. Potem wielbicieli muzyki organowej zaskoczyły niespodzianki muzyczne nawiązujące do pieśni legionowych. Dwa utwory zostały wykonane w duecie z małą skrzypaczką Olą Budzińską, córką pana Andrzeja, uczennicą IV klasy szkoły podstawowej, która wprawiła słuchaczy w podziw. Melomani usłyszeli utwór "Święty Boże" Mieczysława Surzyńskiego oraz preludia maryjne Juliusza Łuciuka. Na koniec odegrano hymn "Boże coś Polskę".

Wieczorny koncert przyniósł wiele emocji i wzruszeń. Pokazał wysoki kunszt artystyczny zaproszonego przez księdza proboszcza gościa oraz możliwości naszego instrumentu organowego.

organy

Poświęcenie różańców dzieciom klas III

W niedzielę 7 października 2018 r. podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 uczniowie klas trzecich przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej uczestniczyli w obrzędzie poświęcenia różańców, którymi będą się posługiwać przychodząc do naszej świątyni na nabożeństwa październikowe. Obrzędu poświęcenia dokonał ksiądz wikariusz Mirosław Gajewski - katecheta uczniów klas trzecich.

Wszyscy zgromadzeni w świątyni usłyszeli od niego naukę o różańcu i o czci dla Matki Bożej. Po homilii w obecności swoich rodziców dzieci zapewniły, że będą przychodzić do kościoła, aby wspólnie odmawiać różaniec.

Pielgrzymka Kół Żywego Różańca

Już po raz ósmy zorganizowano Diecezjalny Zjazd Kół Żywego Różańca. Tym razem odbył się 6 października 2018 r. w Tarnobrzegu w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Przy słonecznej, jesiennej pogodzie nasi parafianie wyjechali wraz ze swym duchowym opiekunem księdzem wikarym Mirosławem Gajewskim do tego sanktuarium, gdzie spotkali się z wielką rzeszą czcicieli Matki Bożej Różańcowej. Wspólnie razem wzięli udział w modlitewnym czuwaniu w ogrodach Klasztoru OO Dominikanów a następnie we Mszy Świętej pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Sandomierskiej Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Każdy nasz uczestnik miał możliwość osobistej modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej, mógł zwiedzić sanktuarium, zaopatrzyć się w dewocjonalia. 

Wszyscy uczestnicy zjazdu mieli przygotowany posiłek. Mogli również zobaczyć inscenizację dzieci z tarnobrzeskiej Szkoły Katolickiej i posłuchać koncertu ukraińskiego zespołu ze Złoczowa.

Owocem duchowych przeżyć naszych pielgrzymów było prowadzenie przez nich nabożeństwa I Soboty Miesiąca w murach naszego Sanktuarium i następnie wzięcia udziału w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

rozaniec

Odpust ku czci Św. Faustyny

W piątek 5 października 2018 r. cała wspólnota parafialna obchodziła uroczystości odpustowe, wspominając w liturgii i w osobistych modlitwach Świętą Faustynę - Sekretarkę Bożego Miłosierdzia. 

Od rana tego dnia wierni parafianie i pielgrzymi gromadzili się w kaplicy pod wezwaniem Świętej Faustyny. Modlili się, przystępowali do Sakramentu Pokuty i Pojednania. O godzinie 15.00 odbyło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia a po niej Eucharystia z ucałowaniem relikwii Świętej. Potem wierni mieli sposobność pozostania w świątyni na osobistą modlitwę do nabożeństwa różańcowego i odpustowej Sumy koncelebrowanej przez księdza kustosza dr Andrzeja Barzyckiego, księdza Tadeusza Lutkowskiego i ks. Stanisława Kuśmierczyka - proboszcza parafii Styków, pierwszego księdza wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego do czego nawiązał w homilii. W liturgii wieczornej Mszy Świętej posługiwali członkowie poszczególnych grup duszpasterskich, działających przy naszej parafii. Podczas procesji eucharystycznej dokoła kościoła wierni śpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w uświetnienie parafialnej uroczystości odpustowej.

Wizytacja kanoniczna parafii

Wtorkowy dzień 2 października 2018 r. dla naszej wspólnoty parafialnej był wyjątkowy, bo związany z obecnością Księdza Biskupa Seniora Edwarda Frankowskiego, który dokonał wizytacji kanonicznej. Jest ona przeprowadzana co pięć lat.

Ksiądz biskup od rana wizytował placówki oświatowe na terenie naszej parafii. Swoją wizytę wraz z naszym księdzem proboszczem rozpoczęli od przedszkoli, gdzie zostali serdecznie powitani i przyjęci. W południe odwiedzili Publiczną Szkołę Podstawową Nr 5 spotykając się z delegacjami uczniowskimi oraz z gronem pedagogicznym na czele z panią dyrektor. Ksiądz biskup wyraził swój podziw dla nauczycieli za ich poświęcenie dla trudnej pracy wychowawczej i pedagogicznej, życząc sił i wytrwałości. Uczniów zachęcał do pilności w nauce i czerpania z Bożej mądrości.

Po południu ksiądz biskup odwiedził chorą parafiankę a potem dwie rodziny kapłanów pochodzących z naszej parafii. Po przybyciu na plebanię księża zaprosili księdza biskupa do swoich mieszkań na rozmowę. Potem razem udali się do kaplicy Świętej Faustyny na nabożeństwo w godzinę Miłosierdzia Bożego. Potem w o godzinie 16.00 w Centrum Duszpasterstwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami poszczególnych grup duszpasterskich. O godzinie 17.00 prowadzili oni w świątyni modlitwę różańcową wraz z rozważaniami. Po nabożeństwie ksiądz biskup przemówił między innymi do członków Żywego Różańca, prosząc ich o modlitwę w intencji powołań do służby Bożej w Kościele. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Eucharystia. Ksiądz biskup otoczony przy ołtarzu kapłanami z dekanatu modlił się w intencji wszystkich parafian. Na początku jak to bywa w zwyczaju powitały go dzieci, młodzież i przedstawiciele rady parafialnej. Ksiądz biskup w kazaniu odwołał się do swoich obserwacji, spotkań i rozmów podczas wizytacji prosząc wiernych o zaangażowanie się w życie parafii na różnych płaszczyznach i o współpracę z duszpasterzami. Po Mszy Świętej ksiądz biskup poświęcił czas na spotkanie z kapłanami z dekanatu oraz z grupą neokatechumenalną.

Dziękujemy księdzu biskupowi za przybycie do naszej parafii, życząc obfitych łask w posłudze pasterskiej.

© Copyright 2017 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim