ROK 2016

Pielgrzymki i wydarzenia w Roku Miłosierdzia

rm

Zapraszamy do pielgrzymowania do naszego Sanktuarium

 28.11.2015 r., godz. 11.00  - Diecezjalna pielgrzymka Grup Ojca Pio
 27.12.2015 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka rodzin z naszego miasta
 11.02.2016 r., godz. 11.00  - Diecezjalny Dzień Chorego
 14.02.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka Młodzieżowych Wspólnot Neokatechumenalnych z naszej diecezji
 05.03.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z parafii naszego miasta
 16.03.2016 r., godz. 08.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkół i Placówek Publicznych nr 3 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 16.03.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla młodzieży i nauczycieli z ZS nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 16.03.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla młodzieży i nauczycieli z  ZS nr 2 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 02.04.2016 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka z parafii Wniebowziecia NMP z Ćmielowa
 03.04.2016 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka z WSD z Sandomierza - przyjęcie posług lektoratu i akolitatu
 12.04.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka z parafii Macierzyństwa NMP z Trzebiatowa koło Kołobrzegu
 15.04.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i dzień skupienia  dla rodziców 19 uczniow gimnazjum i liceum katolickiego w Ostrowcu Świętokrzyskiego
 16.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z parafii Św. Kazimierza z Ostrowca Świętokrzyskiego
17.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z parafii Św. Stanisława z Denkowa
 21.04.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka z parafii M.B. Odkupiciela z Ostrowca Świętokrzyskiego
 21.04.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka z parafii Jana Pawla II z Ostrowca Świętokrzyskiego
 23.04.2016 r., godz. 14.30  - Pielgrzymka z Kolegiaty Świętego Michała Archanioła z Ostrowca Świętokrzyskiego
 25.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z Sanktuarium M.B. Saletyńskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego
 15.05.2016 r., godz. 14.30  - Msza Święta i Ostrowiecki Marsz dla Życia
 04.06.2016 r., godz. 14.30  - Pielgrzymka z parafii Św. Andrzeja Boboli i Św. Antoniego Pustelnika z Dwikóz
 19.06.2016 r., godz. 12.00  - Diecezjalna pielgrzymka Domowego Kościoła na zakończenie rocznej pracy

"Koronka na ulicach miast świata"

iskra1 plakaty iskra pl iskra2

"O jak wielkich łask udzielę duszom, które odmawiać będą tę koronkę" (Dz. 848) - słowa Pana Jezusa, wypowiedziane do Siostry Faustyny i zapisane przez nią w jej Dzienniczku, niech inspirują nas do codziennego odmawiania tej modlitwy.

28 września w kolejną rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki o godzinie 15.00 na całym świecie podjęto coraz bardziej znaną akcję modlitewną odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia na placach i skrzyżowaniu dróg. Do tej akcji chętnie włączyli się nasi parafianie, którzy zgromadzili się na placu przed Sanktuarium, aby w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i wiernymi rodakami również wypowiedzieć tę szczególną modlitwę, polecając w niej prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, modląc się o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga. Zawierzali również sprawy naszej rodziny parafialnej, społeczności naszego miasta, Ojczyzny i Kościoła prosząc o pokój w ludzkich sercach i na całym świecie.

Adwentowe oczekiwanie na przyjście Pana

roraty 520x400

W niedzielę 27 listopada 2016 r. rozpoczął się Adwent - czas duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Parafianie rano i wieczorem wypełniają mury świątyni, aby uczestniczyć w liturgii Mszy Świętej ku czci Matki Bożej - patronki Adwentu.

W tym roku paulini na Jasnej Górze obchodzą trzechsetną rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego podczas Rorat opowiada się o Jasnej Górze. Ich uczestnicy mają okazję poznać historię klasztoru i cudownego obrazu, a także rolę Maryi w dziejach Polski i życiu konkretnych ludzi. Te prawdy przybliżają wiernym księża wikariusze Mirosław i Adam, zapraszając do udziału w naukach roratnich szczególnie dzieci i młodzież. Ci, którzy chętnie je słuchają otrzymali już plansze z wizerunkiem Czarnej Madonny, gdzie umieszczają obrazki z każdego dnia Rorat. Dzieci przynoszą do kościoła serduszka dla Matki Bożej i uczestniczą w losowaniu figurki Maryi, przed którą będą mogli się pomodlić, zabierając ją na jeden dzień do swojego dom.

Apostolat Ratunku Konającym

24 kwietnia 2016 roku gościliśmy w naszym Sanktuarium członkinie Apostolatu Ratunku Konającym (ARKa). Apostolat powstał w celu pomocy osobom umierającym, aby w ostatnich chwilach życia zwróciły się do Jezusa i przeszły do radości Nieba.

Na wszystkich dopołudniowych Mszach Świętych Panie przybliżały charyzmat Apostolatu oraz zachęcały do włączenia się w to wielkie dzieło miłosierdzia. Dzieliły się także świadectwem owoców takiej posługi.

Wszystkich pragnących bliżej zapoznać się z Apostolatem Ratunku Konającym oraz chcącym włączyć się w pomoc osobom umierającym zapraszamy na stronę internetową: http://apostolatratunkukonajacym.pl.

Bal Wszystkich Świętych

bal

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych w czwartkowe przedpołudnie 27 października 2016 r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 miał miejsce Bal Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie, poprzebierani w postacie osób Świętych. Zabawę przygotowały panie katechetki wraz z paniami uczącymi języka angielskiego.

Wszystko odbyło się zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Najpierw uczniowie wzięli udział w inscenizacji do wiersza pt: "Czy z wiercipięty może być święty?", uczestniczyli w prezentacji multimedialnej o świętych śpiewając refren piosenki Arki Noego ?Święty uśmiechnięty?, w przygotowanym quizie na ich temat i w zabawie do piosenki ?Wszystkie dzieci idą do nieba?. Dużo radości wszystkim zebranym sprawiły oczywiście tańce integracyjne, prowadzone przez animatorki tańca. Na koniec balu ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszy kostium świętego oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Święci oczami uczniów".

Wszystko to miało służyć zdobyciu wiedzy przez uczniów jak dostać się do Nieba, a całej zabawie przyświecało motto z Księgi Kapłańskiej 19, 2: "Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty".

Boże Ciało

26 maja 2016 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tego dnia Kościół dziękuje Chrystusowi za Jego obecność pośród nas pod postaciami Chleba i Wina oraz za to, iż daje nam siebie jako Pokarm w naszym ziemskim pielgrzymowaniu do wieczności.

Jak każdego roku po uroczystej sumie wyruszyła ze świątyni procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich wierni zatrzymywali się, aby uwielbić Chrystusa Eucharystycznego, oddać się Mu w modlitwie, wysłuchać Ewangelii oraz przyjąć błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Udział w procesji był także świadectwem wiary.

Duszpasterze składają serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierują do wspólnot oraz parafian, którzy zajęli się przygotowaniem ołtarzy.

Dekanalny Turniej Halowej Piłki Nożnej LSO

W sobotę 29 października 2016 roku w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się zawody sportowe ministrantów i lektorów z dekanatu ostrowieckiego. W rankingu szkół podstawowych skład ministrantów naszej parafii okazał się najlepszy. Już po raz trzeci z rzędu nasi zdobyli puchar za I miejsce. Oto nasi zwycięzcy: Piotrek Tomaszewski, Kacper Kania, Alan Nowocień, Konrad Nowocień, Maksymilian Krawiec, Adam Michalczyk i Bartek Kacperkiewicz. Chłopcom gratulujemy sportowej postawy i życzymy zaangażowania się w Służbę Bożą przy ołtarzu.

Diecezjalne podsumowanie ŚDM

11 września wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z naszej parafii wyruszyli na spotkanie z Biskupem Sandomierskim ks. Krzysztofem Nitkiewiczem w Gorzycach, aby uroczyście zakończyć ten szczególny okres pracy i służby na rzecz pielgrzymów. Podsumowaniem ich wysiłków mogą być słowa homilii Ks. Biskupa, nawiązujące do czytania - przypowieści o domu zbudowanym na skale: "Trzeba je (fundamenty wiary) stale wzmacniać i poszerzać przez mocniejsze zakorzenienie w Słowie Bożym oraz w chrześcijańskiej tradycji Narodu Polskiego, tak jak drzewa, które im bardziej są wysokie i potężne, tym więcej mają korzeni".

Po Mszy Świętej młodzież spędziła czas na rozmowach o wierze i tańcach uwielbienia, zaś część rozrywkową stanowił grill z kiełbaskami, konkurs fotograficzny i dyskoteka.

Serdecznie dziękujemy Ks. Proboszczowi Andrzejowi Barzyckiemu za zasponsorowanie wyjazdu do Gorzyc i za troskę o potrzeby młodzieży, skupionej w Ruchu Światło - Życie.

Diecezjalny zjazd formacyjny sióstr zakonnych w Roku Miłosierdzia

15 października 2016 r., w dniu liturgicznego wspomnienia Świętej Teresy z Avila, odbył się diecezjalny zjazd sióstr zakonnych. Początek spotkania miał miejsce w progach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie siostry wraz z przybyłym Dyrektorem Wydziału do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. kan. prof. dr hab. Leonem Siweckim zostali serdecznie powitani przez Kustosza Sanktuarium ks. dr Andrzeja Barzyckiego, który przeprowadził ich przez Bramę Miłosierdzia. Po modlitwie w świątyni wszyscy przeszli do kaplicy Świętej Siostry Faustyny, gdzie kontynuowano spotkanie. Niespodziankę sprawiły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które przygotowały młodzież zaangażowaną w scholi i kole misyjnym z parafii Św. Jakuba Apostoła ze Skaryszewa koło Radomia do przedstawienia ciekawej inscenizacji o życiu Świętej Siostry Faustyny.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, gdzie Słowo Boże do zakonnic wygłosił ks. Barzycki. Po liturgii była wspólna agapa w Sali Papieskiej Centrum Duszpasterskiego, która owocowała wymianą doświadczeń i świadectwami z życia poświęconemu Bogu. Nabożeństwo z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia zwieńczyło spotkanie sióstr.

© Copyright 2017 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim