ROK 2016

Pielgrzymki i wydarzenia w Roku Miłosierdzia

rm

Zapraszamy do pielgrzymowania do naszego Sanktuarium

 28.11.2015 r., godz. 11.00  - Diecezjalna pielgrzymka Grup Ojca Pio
 27.12.2015 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka rodzin z naszego miasta
 11.02.2016 r., godz. 11.00  - Diecezjalny Dzień Chorego
 14.02.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka Młodzieżowych Wspólnot Neokatechumenalnych z naszej diecezji
 05.03.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z parafii naszego miasta
 16.03.2016 r., godz. 08.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkół i Placówek Publicznych nr 3 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 16.03.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla młodzieży i nauczycieli z ZS nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 16.03.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i rekolekcje dla młodzieży i nauczycieli z  ZS nr 2 z Ostrowca Świętokrzyskiego
 02.04.2016 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka z parafii Wniebowziecia NMP z Ćmielowa
 03.04.2016 r., godz. 12.00  - Pielgrzymka z WSD z Sandomierza - przyjęcie posług lektoratu i akolitatu
 12.04.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka z parafii Macierzyństwa NMP z Trzebiatowa koło Kołobrzegu
 15.04.2016 r., godz. 11.00  - Pielgrzymka i dzień skupienia  dla rodziców 19 uczniow gimnazjum i liceum katolickiego w Ostrowcu Świętokrzyskiego
 16.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z parafii Św. Kazimierza z Ostrowca Świętokrzyskiego
17.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z parafii Św. Stanisława z Denkowa
 21.04.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka z parafii M.B. Odkupiciela z Ostrowca Świętokrzyskiego
 21.04.2016 r., godz. 15.00  - Pielgrzymka z parafii Jana Pawla II z Ostrowca Świętokrzyskiego
 23.04.2016 r., godz. 14.30  - Pielgrzymka z Kolegiaty Świętego Michała Archanioła z Ostrowca Świętokrzyskiego
 25.04.2016 r., godz. 14.00  - Pielgrzymka z Sanktuarium M.B. Saletyńskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego
 15.05.2016 r., godz. 14.30  - Msza Święta i Ostrowiecki Marsz dla Życia
 04.06.2016 r., godz. 14.30  - Pielgrzymka z parafii Św. Andrzeja Boboli i Św. Antoniego Pustelnika z Dwikóz
 19.06.2016 r., godz. 12.00  - Diecezjalna pielgrzymka Domowego Kościoła na zakończenie rocznej pracy

"Koronka na ulicach miast świata"

iskra1 plakaty iskra pl iskra2

"O jak wielkich łask udzielę duszom, które odmawiać będą tę koronkę" (Dz. 848) - słowa Pana Jezusa, wypowiedziane do Siostry Faustyny i zapisane przez nią w jej Dzienniczku, niech inspirują nas do codziennego odmawiania tej modlitwy.

28 września w kolejną rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki o godzinie 15.00 na całym świecie podjęto coraz bardziej znaną akcję modlitewną odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia na placach i skrzyżowaniu dróg. Do tej akcji chętnie włączyli się nasi parafianie, którzy zgromadzili się na placu przed Sanktuarium, aby w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i wiernymi rodakami również wypowiedzieć tę szczególną modlitwę, polecając w niej prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, modląc się o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga. Zawierzali również sprawy naszej rodziny parafialnej, społeczności naszego miasta, Ojczyzny i Kościoła prosząc o pokój w ludzkich sercach i na całym świecie.

Adwentowe oczekiwanie na przyjście Pana

roraty 520x400

W niedzielę 27 listopada 2016 r. rozpoczął się Adwent - czas duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Parafianie rano i wieczorem wypełniają mury świątyni, aby uczestniczyć w liturgii Mszy Świętej ku czci Matki Bożej - patronki Adwentu.

W tym roku paulini na Jasnej Górze obchodzą trzechsetną rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego podczas Rorat opowiada się o Jasnej Górze. Ich uczestnicy mają okazję poznać historię klasztoru i cudownego obrazu, a także rolę Maryi w dziejach Polski i życiu konkretnych ludzi. Te prawdy przybliżają wiernym księża wikariusze Mirosław i Adam, zapraszając do udziału w naukach roratnich szczególnie dzieci i młodzież. Ci, którzy chętnie je słuchają otrzymali już plansze z wizerunkiem Czarnej Madonny, gdzie umieszczają obrazki z każdego dnia Rorat. Dzieci przynoszą do kościoła serduszka dla Matki Bożej i uczestniczą w losowaniu figurki Maryi, przed którą będą mogli się pomodlić, zabierając ją na jeden dzień do swojego dom.

Apostolat Ratunku Konającym

24 kwietnia 2016 roku gościliśmy w naszym Sanktuarium członkinie Apostolatu Ratunku Konającym (ARKa). Apostolat powstał w celu pomocy osobom umierającym, aby w ostatnich chwilach życia zwróciły się do Jezusa i przeszły do radości Nieba.

Na wszystkich dopołudniowych Mszach Świętych Panie przybliżały charyzmat Apostolatu oraz zachęcały do włączenia się w to wielkie dzieło miłosierdzia. Dzieliły się także świadectwem owoców takiej posługi.

Wszystkich pragnących bliżej zapoznać się z Apostolatem Ratunku Konającym oraz chcącym włączyć się w pomoc osobom umierającym zapraszamy na stronę internetową: http://apostolatratunkukonajacym.pl.

Bal Wszystkich Świętych

bal

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych w czwartkowe przedpołudnie 27 października 2016 r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 miał miejsce Bal Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie, poprzebierani w postacie osób Świętych. Zabawę przygotowały panie katechetki wraz z paniami uczącymi języka angielskiego.

Wszystko odbyło się zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Najpierw uczniowie wzięli udział w inscenizacji do wiersza pt: "Czy z wiercipięty może być święty?", uczestniczyli w prezentacji multimedialnej o świętych śpiewając refren piosenki Arki Noego ?Święty uśmiechnięty?, w przygotowanym quizie na ich temat i w zabawie do piosenki ?Wszystkie dzieci idą do nieba?. Dużo radości wszystkim zebranym sprawiły oczywiście tańce integracyjne, prowadzone przez animatorki tańca. Na koniec balu ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszy kostium świętego oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Święci oczami uczniów".

Wszystko to miało służyć zdobyciu wiedzy przez uczniów jak dostać się do Nieba, a całej zabawie przyświecało motto z Księgi Kapłańskiej 19, 2: "Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty".

Boże Ciało

26 maja 2016 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tego dnia Kościół dziękuje Chrystusowi za Jego obecność pośród nas pod postaciami Chleba i Wina oraz za to, iż daje nam siebie jako Pokarm w naszym ziemskim pielgrzymowaniu do wieczności.

Jak każdego roku po uroczystej sumie wyruszyła ze świątyni procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich wierni zatrzymywali się, aby uwielbić Chrystusa Eucharystycznego, oddać się Mu w modlitwie, wysłuchać Ewangelii oraz przyjąć błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Udział w procesji był także świadectwem wiary.

Duszpasterze składają serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierują do wspólnot oraz parafian, którzy zajęli się przygotowaniem ołtarzy.

Dekanalny Turniej Halowej Piłki Nożnej LSO

W sobotę 29 października 2016 roku w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się zawody sportowe ministrantów i lektorów z dekanatu ostrowieckiego. W rankingu szkół podstawowych skład ministrantów naszej parafii okazał się najlepszy. Już po raz trzeci z rzędu nasi zdobyli puchar za I miejsce. Oto nasi zwycięzcy: Piotrek Tomaszewski, Kacper Kania, Alan Nowocień, Konrad Nowocień, Maksymilian Krawiec, Adam Michalczyk i Bartek Kacperkiewicz. Chłopcom gratulujemy sportowej postawy i życzymy zaangażowania się w Służbę Bożą przy ołtarzu.

Diecezjalne podsumowanie ŚDM

11 września wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z naszej parafii wyruszyli na spotkanie z Biskupem Sandomierskim ks. Krzysztofem Nitkiewiczem w Gorzycach, aby uroczyście zakończyć ten szczególny okres pracy i służby na rzecz pielgrzymów. Podsumowaniem ich wysiłków mogą być słowa homilii Ks. Biskupa, nawiązujące do czytania - przypowieści o domu zbudowanym na skale: "Trzeba je (fundamenty wiary) stale wzmacniać i poszerzać przez mocniejsze zakorzenienie w Słowie Bożym oraz w chrześcijańskiej tradycji Narodu Polskiego, tak jak drzewa, które im bardziej są wysokie i potężne, tym więcej mają korzeni".

Po Mszy Świętej młodzież spędziła czas na rozmowach o wierze i tańcach uwielbienia, zaś część rozrywkową stanowił grill z kiełbaskami, konkurs fotograficzny i dyskoteka.

Serdecznie dziękujemy Ks. Proboszczowi Andrzejowi Barzyckiemu za zasponsorowanie wyjazdu do Gorzyc i za troskę o potrzeby młodzieży, skupionej w Ruchu Światło - Życie.

Diecezjalny zjazd formacyjny sióstr zakonnych w Roku Miłosierdzia

15 października 2016 r., w dniu liturgicznego wspomnienia Świętej Teresy z Avila, odbył się diecezjalny zjazd sióstr zakonnych. Początek spotkania miał miejsce w progach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie siostry wraz z przybyłym Dyrektorem Wydziału do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. kan. prof. dr hab. Leonem Siweckim zostali serdecznie powitani przez Kustosza Sanktuarium ks. dr Andrzeja Barzyckiego, który przeprowadził ich przez Bramę Miłosierdzia. Po modlitwie w świątyni wszyscy przeszli do kaplicy Świętej Siostry Faustyny, gdzie kontynuowano spotkanie. Niespodziankę sprawiły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które przygotowały młodzież zaangażowaną w scholi i kole misyjnym z parafii Św. Jakuba Apostoła ze Skaryszewa koło Radomia do przedstawienia ciekawej inscenizacji o życiu Świętej Siostry Faustyny.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia, gdzie Słowo Boże do zakonnic wygłosił ks. Barzycki. Po liturgii była wspólna agapa w Sali Papieskiej Centrum Duszpasterskiego, która owocowała wymianą doświadczeń i świadectwami z życia poświęconemu Bogu. Nabożeństwo z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia zwieńczyło spotkanie sióstr.

Duchowe przygotowanie do zamknięcia Roku Miłosierdzia

Powoli dobiega koniec Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zachęcamy do przechodzenia przez Bramę Miłosierdzia w celu uzyskania odpustu. Zakończenie Roku Miłosierdzia oraz zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylikach Rzymu i katedrach diecezjalnych dokonało się 13 listopada. Natomiast we wszystkich kościołach stacyjnych na całym świecie dokona się w niedzielę 20 listopada. Tego dnia we wszystkich wspólnotach parafialnych zostanie proklamowany Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W naszym sanktuarium chcemy to uczynić w sposób wyjątkowy, tak jak podpowiada nam rozum i serce. 

Z naszej strony potrzebny jest nasz ciągły wysiłek, by pogłębić swoją wiarę. Zadbać, by nasze serca były czyste, pojednane z Bogiem i bliźnimi. W piątek 11 listopada nasza parafia podjęła dziewięciodniową nowennę przygotowującą nas do Aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Odprawiana jest w kaplicy Św. Faustyny o godzinie 16.30. 
Na sobotę 19 listopada łącząc się duchowo z uczestnikami uroczystości w Krakowie - Łagiewnikach zapraszamy do sanktuarium wspólnoty modlitewne, grupy parafialne, wiernych na czuwanie i adorację, które rozpocznie się o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Potem modlitwę o charakterze pokutnym i wynagradzającym poprowadzą członkowie Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godzinie 17.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa za Ojczyznę. O 17.30 i na 18.00 zapraszamy na Msze Święte, potem nastąpi ponowne wystawienie Najświętszego Sakramentu i kontynuacja modlitwy prowadzonej przez grupy modlitewne Świętego Ojca Pio, Najświętszej Krwi Chrystusa, Oazy Rodzin do Apelu Jasnogórskiego, po którym planowane jest zakończenie czuwania przy pomniku Świętego Jana Pawła II przed sanktuarium o godzinie 21.37. W niedzielę 20 listopada podczas uroczystej sumy dokona się uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy jako wotum parafian za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian o wzięcie udziału w tych podniosłych wydarzeniach.

Działkowcy naszego miasta dziękują Panu Bogu za dar ziemi

W niedzielę 21 sierpnia w przypadającym Roku Miłosierdzia ostrowieccy działkowicze udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby uroczyście obchodzić działkowe święto plonów, dziękując Bogu za zebrane zbiory. Zaproszenie od nich do wspólnego świętowania dożynek podjęli przedstawiciele Urzędu Miasta, świętokrzyskich władz Polskiego Związku Działkowców, reprezentowanymi przez prezesa Edwarda Galusa i dyrektora Jana Stańczyka a także lokalni samorządowcy. Wszyscy zgromadzili się na placu przed świątynią. Działkowiczów i zaproszonych gości powitał proboszcz ks. dr Andrzej Barzycki i księża wikariusze. Uczestnicy uroczystości przeszli przez Bramę Miłosierdzia a przedstawiciele ogrodów działkowych zanieśli przed ołtarz kolorowe kosze pełne owoców i warzyw. Podczas liturgii Mszy Świętej sprawowanej w intencji działkowców słowo do zgromadzonych wygłosił ksiądz wikariusz Mirosław Gajewski. W kazaniu podkreślił sens współpracy z samym Stwórcą. Ma się ona wyrażać również podejmowaniem pracy w ogrodzie, dbaniem o jego piękno, za co Bóg zawsze obficie błogosławi dobrymi plonami.

Dzień Otwartej Furty w sandomierskim seminarium

30 kwietnia dzieci i młodzież działająca w grupach formacyjnych w naszej parafii, pod opieką p. Barbary Gadkowskiej, p. Justyny Walczak, p. Danuty Wiśniewskiej i ks. Piotra Gaja, przebywała na terenie Wyższego Seminarium Duchownego z okazji Dnia Otwartej Furty.

Po wspólnym udziale we Mszy Świętej i krótkiej adoracji w kaplicy seminaryjnej uczestnicy wyjazdu zwiedzili wnętrze seminarium, wystawę misyjną, ekspozycję przedstawiającą życie i pracę duszpasterską Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła oraz Oratorium Sługi Bożego ks. Wincentego Granata.

Po obfitej uczcie duchowej smakowała fantastycznie strawa dla ciała w postaci gratisowego bigosu z seminaryjnej kuchni.

Następnym punktem programu był udział w loterii fantowej, różnorodnych grach i zabawach organizowanych przez seminarzystów. Przez cały czas trwania spotkania na wirydarzu wodzireje prowadzili zabawy muzyczne oraz koncertowały zespoły Trio z Rio.

Dzień Skupienia Szkół Katolickich

22 kwietnia 2016 roku swój dzień skupienia w naszym Sanktuarium przeżywała młodzież z Katolickiego Gimnazjum oraz Katolickiego Liceum im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzieży towarzyszyli katecheci - ks. Wojciech Marzec i ks. Ireneusz Rząsa oraz nauczyciele i wychowawcy Katolickich Szkół.

Godzina łaski

godz

8 grudnia obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień też łączy się z objawieniem Maryi ? to 8 grudnia 1947 r. w Montichiari we Włoszech Maryja powiedziała:

"Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu".

Jasełka w parafii

Czas Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie związany jest ze śpiewaniem kolęd i przedstawianiem jasełek. W miesiącu styczniu gościliśmy w naszym Sanktuarium artystów z Przedszkola Publicznego nr 15 i 19 z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy przypomnieli nam radosne wydarzenia z Betlejem. Wszystkim artystom za przybycie i występ serdecznie dziękujemy.

gwiazdaPrzedszkole Publiczne nr 15

gwiazdaPrzedszkole Publiczne nr 19

Koncert kolęd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

26 grudnia 2016 r. już od siedmiu lat młodzież ostrowieckich parafii i z okolic, działająca w parafialnych grupach duszpasterskich przygotowuje a potem prezentuje koncert kolęd, który cieszy się niezmienną popularnością i przyciąga do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wszystkich pragnących duchowo przeżyć święta Bożego Narodzenia. W tym roku ponad godzinne kolędowanie odbywało się pod hasłem:"Chwała na wysokości Bogu" w nawie bocznej świątyni, obok dekoracji Bożonarodzeniowej stajenki. Młodzież śpiewała dla Chrystusa, a każda wykonana kolęda była nagradzana brawami zasłuchanej i wyraźnie wzruszonej publiczności. Młodzi dali z siebie wszystko i za to otrzymali zasłużone podziękowania. Nad całością czuwał Damian Wrona, za co Bóg zapłać.

Liturgiczna Służba Ołtarza

herbWspólnota ministrantów i lektorów działająca przy naszej parafii ma swoje spotkania formacyjne w piątki o godzinie 17.00 w salce Centrum Duszpasterstwa, którą wyposażył ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki. 

Opiekunem grupy jest ksiądz Adam Kamiński. Grupę tworzy 25 ministrantów i 7 lektorów, posługujących przy ołtarzu podczas nabożeństw i Mszy Świętych.

Oprócz spotkań w kościele chłopcy mają możliwość korzystania z hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 5, znajdującej się na terenie naszej parafii. Tam w piątki od godziny 19.00 do 20.00 młodzi pod opieką księdza i swoich rodziców rozgrywają mecze i inne gry sportowe.
W ostatnią sobotę października organizowany jest Dekanalny Turniej Halowej Piłki Nożnej Ministrantów, który odbędzie się w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Staszica o godzinie 9.00.

Nasza grupa zgłosiła swoje uczestnictwo i przygotowuje się do tego z pasją. Życzymy im wygranej!

Marsz dla życia i rodziny

15 maja po raz drugi ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego przeszedł Marsz dla życia i rodziny. Tegoroczny marsz odbył się pod hasłem "Każde życie jest bezcenne?" Uczestnicy pragnęli podkreślić wartość każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz podziękować Bogu za życie i rodzinę.

Marsz rozpoczął się Mszą Świętą sprawowaną w naszym Sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Jan Sarwa, a koncelebrowali kapłani z Dekanatu. Po Jej zakończeniu uczestnicy przeszli wśród śpiewu i radości na ostrowiecki Rynek, gdzie miały miejsce występy dzieci z Zespołu Szkół w Mominie oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Św.

Miłosierny Bóg źródłem wszelkiego uzdrowienia

wielkanoc1

7 września Msza Święta z modlitwą uzdrowienia, koncelebrowana w naszym sanktuarium pod przewodnictwem O. Pacyfika Iwaszko przyciągnęła liczną rzeszę wiernych. Zgromadzonych połączyła wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii, którą gorliwie wyrażali w modlitwach uwielbienia i prośby o łaskę uzdrowienia. Te duchowe spotkania z Chrystusem uzdrawiającym, pięknie komponują się z czasem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, który dla wszystkich wierzących stanowi okazję do otrzymywania od Boga obfitych darów i łask.

Młodzież naszej parafii uczestniczyła w ŚDM - Kraków 2016

baner1

sdm.logoOd 25 do 31 lipca grupa młodzieży z naszej parafii działająca w Ruchu Światło-Życie i Liturgicznej Służbie Ołtarza uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymami opiekowali się ks. Piotr Gaj, ks. Mariusz Krasula i p. katechetka Danuta Wiśniewska. Ostrowiecka grupa została zakwaterowana w Racławicach, gdzie proboszcz parafii  pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ? ks. Jacek Miodek wraz z gospodarzami chcieli nam ?nieba uchylić?.

Na program Światowych Dni Młodzieży składały się spotkania młodzieży z Ojcem Świętym, zwane Wydarzeniami Centralnymi, oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: liturgie, katechezy, koncerty, przedstawienia i spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie.

8eb5f3 1fe337a82bc64e94b98f09ef25292799 mv2

Msza Święta na rozpoczęcie Roku Szkolnego i Katechetycznego

1 września uczniowie szkoły podstawowej i starsi, którzy mieszkają na terenie naszej parafii zgromadzili się w kościele na Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Barzyckiego, inaugurującej nowy rok szkolni i katechetyczny.

Po wakacyjnym wypoczynku trzeba nabrać sił do pracy i nauki. Przed uczniami, nauczycielami, katechetami, rodzicami nowy rok zadań i obowiązków, pokonywania trudności, odnoszenia sukcesów, zdobywania doświadczeń.

Niech Matka Najświętsza - Matka Dobrych Nauk wspiera w trudnej sztuce wychowywania, zdobywania umiejętności i wiedzy.

Msza Św. z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie

14 czerwca 2016 roku do naszego Sanktuarium po raz kolejny przybył o. Pacyfik Iwaszko, Franciszkanin. Przewodniczył On Mszy Świętej z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie.

Wierni, którzy licznie wypełnili świątynię, z wielką ufnością powierzali Miłosiernemu Bogu wszystkie swoje intencje prosząc o ich wysłuchanie. Spowiedź, Komunia Święta, słuchanie Słowa Bożego i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz błogosławieństwo były umocnieniem w dźwiganiu krzyża choroby i cierpienia, zarówno tego fizycznego jak i duchowego.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie modlitewne, które odbędzie się 7 września - w środę - o godz. 18.00.

Nasi przedstawiciele na XIV Diecezjalnej Olimpiadzie Liturgicznej

7 grudnia 2016 r. w Sandomierzu podsumowano XIV Diecezjalną Olimpiadę Liturgiczną pod hasłem: "Słudzy Miłosierdzia - Misja osób konsekrowanych w Diecezji Sandomierskiej widziana oczyma dzieci i młodzieży". Uczestnicy mieli możliwość wykazania się wiedzą na temat posługi miłosierdzia niesionej przez osoby konsekrowane na terenie naszej diecezji, przelać ją na papier w konkursie literackim bądź przedstawić ją w formie plastycznej. Zanim jednak dokonał się finał na szczeblu diecezjalnym najpierw był etap szkolny. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich, które katechizuje pani Danuta Wiśniewska. Najciekawsze prace zostały przedstawione specjalnej komisji konkursowej, która wyłoniła pracę Katarzyny Soboń uczennicy ostrowieckiej Szkoły Podstawowej nr 5 klasy III - naszej parafiance i przyznała jej II miejsce w etapie diecezjalnym. Komisja przyznała wyróżnienie dla Olgi Zglińskiej, również z naszej parafii.

Nagrodzeni niech przyjmą gratulacje i podziękowania za wspaniałą postawę i reprezentowanie parafii na forum Diecezji.

Niedziela Palmowa

np

Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli Świąt Wielkanocnych.

Wspominając to zbawcze wydarzenie 20 marca uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i procesji z palmami.

Noc Konfesjonałów

nk

Wszystkich, którzy z różnych względów nie skorzystali z Sakramentu Pokuty przed nadchodzącymi Świętami, a pragnęli by to uczynić serdecznie zapraszamy. W nocy spowiadać będą kapłani z parafii naszego Miasta.

 • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
  w Wielki Czwartek 24.03.2016 r. od godz. 21.00 do godz. 6.00 w Wielki Piątek
 • Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej
  w Wielki Piątek 25.03.2016 r. od godz. 21.00 do godz. 6.00 w Wielką Sobotę

Oazowe obchody Święta Patronalnego

niepokalana8 grudnia 2016 r. wspólnota oazowa skupiona w Ruchu Domowego Kościoła i młodzieżowa wraz z duchowymi asystentami panią katechetką Danutą Wiśniewską i ks. Mirosławem Gajewskim i zaproszonym księdzem z parafii Świętego Michała obchodzili Święto Patronalne. Maryja Niepokalanie Poczęta jest patronką ruchu oazowego i w tym szczególnym dniu odbierała hołd od swych czcicieli, którzy najpierw zebrali się na modlitwę i celebrację Eucharystii w kaplicy Świętej Faustyny a następnie uczestniczyli w Agapie w Sali Papieskiej Centrum Duszpasterskiego, działającego przy naszej parafii. 

Młodzież oazowa chętnie uczestniczy w życiu parafii, posługując podczas liturgii swoim śpiewem, czytając Słowo Boże. W trzecią niedzielę Adwentu rozprowadzali przy Sanktuarium, wcześniej przygotowane przez siebie upominki świąteczne. Wierni okazali młodym swoją ofiarność i życzliwość. Zebrane środki mają posłużyć oazowiczom na ich potrzeby i rozwój działalności.

Wszystkim, którzy wsparli młodzież, niech Bóg stokrotnie wynagrodzi.

Obchody Dnia Papieskiego

dzienpapieski201621

9 października 2016 r. cała wspólnota parafialna włączała się w obchody XVI Dnia Papieskiego, któremu przyświecało hasło: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Podczas liturgii wierni śpiewali ulubioną pieśń Św. Jana Pawła II "Barkę", wsłuchiwali się w treść listu Episkopatu Polski związanego z Dniem Papieskim a po Mszy Świętej mieli okazję uczczenia relikwii Świętego Papieża Rodaka. Przy wyjściu z kościoła po każdej Mszy Świętej odbywała się kwesta na rzecz "Dzieła Nowego Tysiąclecia", w którą angażowała się młodzież oazowa i ministranci. Szczególną oprawę miała Eucharystia o godzinie 12.00, o co zadbały panie katechetki, włączając do udziału w liturgii najmłodszych parafian oraz scholę. Po zakończonej celebracji odbyło się wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego pt: "Miłosierni bądźcie". Nagrody ufundował ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki. Wierni nagrodzili laureatów gromkimi oklaskami i podziwiali wyeksponowane w kościele ich prace. Te ciekawe ilustracje uczynków miłosierdzia, niech inspirują wszystkich bez względu na wiek, aby czynili wokół siebie wiele dobra.

Uczestnikami konkursu byli również podopieczni ostrowieckiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, którym ks. Adam zawiózł nagrody. Chłopcy z tego ośrodka w ramach obchodów Dnia Papieskiego wykonali prezentację w formie wystawy, którą poświęcili osobie Świętego Jana Pawła II, umieszczając ją w holu budynku MOS-u. Wystawa ta jest szczególna dlatego, że na planszy obok zdjęć Świętego Papieża zostały zamieszczone pisemne wypowiedzi autorów wystawy, kim jest dla nich Święty Jan Paweł II. Niech autorytet Świętego, jakim Go darzą pozytywnie wpływa i przemienia styl ich życia.

Obłuczyny kleryka Norberta

29 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się uroczystość przyjęcia stroju duchownego przez alumnów roku III. Wśród nich jest nasz parafianin Norbert Kawalec. Dla niego grupa młodzieży z księdzem Janem Mazurem wybrała się drogę do Sandomierza, aby wesprzeć swojego rodaka i kandydata do święceń kapłańskich. Uczestnicy wyjazdu modlili się podczas Mszy Świętej w jego intencji. Klerykowi Norbertowi życzy się wytrwania na obranej drodze i trwania w powołaniu, do realizowania którego wezwał go Pan Jezus.

Odpust Parafialny

swieto milosierdzia

W Niedzielę - 3 kwietna 2016 roku - w Święto Miłosierdzia Bożego nasza wspólnota parafialna przeżywała odpust. W tym dniu gościliśmy w naszym Sanktuarium ks. bpa Edwarda Frankowskiego oraz wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu na czele z księdzem rektorem Janem Biedroniem. Z diecezjalną pielgrzymką przybyły także Wspólnoty o. Pio, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Wspólnoty Miłosierdzia. Wszystkich gości powitał ks. kustosz Andrzej Barzycki.

Sumie odpustowej, sprawowanej o godz. 12.00, przewodniczył ks. bp Edward Frankowski, który udzielił alumnom III roku posługi lektoratu, a alumnom IV roku posługi akolitatu. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę Świętą koncelebrowali przełożeni i wychowawcy sandomierskiego Seminarium oraz kapłani z Dekanatu Ostrowieckiego.

Uroczystości odpustowe zakończyła procesja Eucharystyczna wokół świątyni oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przybyli wierni mieli także możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Michała Sopoćko.

Odpust parafialny ku czci św. Faustyny

Dzień 5 października 2016 r. jest dniem liturgicznego wspomnienia Św. Faustyny Kowalskiej a zarazem odpustu parafialnego, który gromadził wiernych w kaplicy Świętej Siostry Faustyny i w świątyni na Eucharystię. Do tego czasu, szczególnie gromadzący się w parafialnych Grupach Modlitewnych przygotowywali się duchowo przez dziewięć dni, odmawiając wraz z kapłanami specjalną modlitwę nowenny do swej patronki.

Uroczystą Mszę Świętą odpustową o godzinie 18.00, poprzedzoną nabożeństwem różańcowym sprawowali proboszczowie ostrowieckich parafii pod przewodnictwem Księdza Prałata Dr Stanisława Szczerka z Ożarowa, który wygłosił Słowo Boże o Świętej Apostołce Bożego Miłosierdzia. W tym szczególnym dniu dla parafii mija 20 lat odkąd J. E. Ks. Bp. Edward Frankowski wprowadził do kościoła relikwie Świętej Siostry Faustyny. Sprowadzono je staraniem ówczesnego proboszcza Ks. Zbigniewa Wiatrka, inicjatora piątkowych Godzin Miłosierdzia odprawianych po dziś dzień, uczestnika odpustowej liturgii.

Obecny Ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki po Mszy Świętej złożył serdeczne podziękowania kapłanom z całego dekanatu ostrowieckiego na ręce Ks. Dziekana Jana Sarwy oraz parafianom młodszym i starszym, którzy nie wystraszyli się deszczowej pogody i licznie wypełnili świątynię. Podziękowania popłynęły również w stronę Liturgicznej Służby Ołtarza, pań katechetek, czuwających, by śpiew scholi i modlitwa wiernych wypowiedziana przez dziewczynki, ubogaciły modlitwę. Dziękowano panu organiście i pani kościelnej za udekorowanie świątyni. Wszystkim za obecność i świadectwo wiary niech Bóg stokrotnie wynagradza za przyczyną Świętej, duchowo związanej z naszą parafialną wspólnotą.

Odwiedziny Świętego Mikołaja

Jest taki jeden dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci. To oczywiście dzień 6 grudnia, kiedy Kościół wspomina dobrego, świętego biskupa Mikołaja. Żył ponad 1700 lat temu. Był biskupem w Mirze, która obecnie leży na południu Turcji. Znany był z wyjątkowej dobroci, otwartego serca dla każdego znajdującego się w potrzebie. Chętnie pomagał i przez kolejne wieki chrześcijaństwa pozostaje wspaniałym wzorem.

Cierpliwie wyczekiwany po liturgii roratniej odwiedził nasze sanktuarium, wywołując radość wszystkich zebranych na modlitwie. Święty Mikołaj losował dziś serduszka i wręczał dzieciom figurki Matki Bożej a na koniec obdarował dużych i małych parafian słodyczami.

Święty Mikołaju módl się za nami.

Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego, którą będziemy przeżywać 6 stycznia 2016 roku jest najstarszym świętem chrześcijaństwa. W tym dniu ulicami naszego Miasta już po raz trzeci przejdzie Orszak Trzech Króli, który przy śpiewie kolęd dotrze na Rynek, gdzie nastąpi złożenie pokłonu i zawierzenie mieszkańców Miasta Dzieciątku Jezus.

 ZOBACZ:

plakat orszak 2016internet

Pielgrzymi z Ćmielowa w naszym Sanktuarium

2 kwietnia 2016 roku ? w Roku Miłosierdzia, a także w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego oraz w 11. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II ? do naszego Sanktuarium przybyła pierwsza piesza pielgrzymka z Ćmielowa. Pielgrzymi przywędrowali do naszej świątyni wraz ze swoimi duszpasterzami ks. Czesławem Gumieniakiem - proboszczem parafii oraz diakonem Piotrem, który w Ćmielowie odbywa swoje praktyki przed święceniami kapłańskimi.

Pątników przeprowadził przez Bramę Miłosierdzia, a następnie powitał ks. kustosz Andrzej Barzycki. Wyraził wielką radość z przybycia pielgrzymów, podziękował organizatorom oraz przybliżył historię parafii i Sanktuarium.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył ks. Czesław Gumieniak. W homilii przypomniał słowa Pana Jezusa skierowane do siostry Faustyny wzywające do praktykowania miłosierdzia. Podkreślił, że nasze rodziny i całe społeczności tak bardzo potrzebują dziś ludzi miłosiernych. Jako wzór do naśladowania przywołał postać św. Jana Pawła II.

Dziękując pielgrzymom z Ćmielowa oraz duszpasterzom ćmielowskiej parafii wyrażamy nadzieję, że piesze pielgrzymowanie do naszego Sanktuarium stanie się wydarzeniem corocznym.

Pielgrzymka kapłanów i wiernych z dekanatu Szewna

28 września nawiedziła progi naszej świątyni przechodząc przez Bramę Miłosierdzia duża grupa pielgrzymów z parafii dekanatu Szewna wraz ze swoimi duszpasterzami na czele z księdzem dziekanem Janem Butrynem. Zanim to uczynili weszli do kaplicy, gdzie pokłonili się wystawionemu w Najświętszym Sakramencie Panu Jezusowi, poświęcając czas na osobistą adorację i wspólną modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia. Niektórzy skorzystali z sakramentu pokuty. Po modlitwie pielgrzymi weszli do wnętrza kościoła, gdzie przywitał ich ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki, zapraszając do udziału w Eucharystii.

Kapłani dekanatu szewieńskiego na czele z księdzem dziekanem - głównym celebransem liturgii polecali intencje swoich parafian. Słowo Boże wygłosił do zgromadzonych ksiądz proboszcz Barzycki, który zachęcał do pogłębiania wiary przez modlitwę, korzystania z daru Miłosierdzia Bożego w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym, zyskiwania odpustów zupełnych za siebie lub za zmarłych.

Po Mszy Świętej kapłani i wierni ucałowali relikwie Świętego Jana Pawła II, Świętej Siostry Faustyny i bł. Michała Sopoćki.

Pielgrzymka parafian z Grębowa

17 września przybyła do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia liczna grupa pielgrzymów z Grębowa z zamiarem uzyskania odpustu jubileuszowego i odwiedzin księdza wikariusza Adama Kamińskiego, który posługiwał tam pięć lat. Najpierw wierni wraz z księdzem przeszli przez Bramę Miłosierdzia i weszli do środka świątyni, gdzie zatrzymali się na modlitwę przed obrazem Chrystusa Miłosiernego. Niektórzy wykorzystali okazję, aby wpisać się do Księgi Próśb i Podziękowań do Pana Jezusa. Zanim wyszli ze świątyni wysłuchali historii parafii, na temat życia duszpasterskiego, działalności grup parafialnych: dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych oraz licznych inicjatyw, podjętych w parafii z racji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Kiedy zbliżała się Godzina Miłosierdzia pielgrzymi skierowali się do Kaplicy Świętej Siostry Faustyny, gdzie uczestniczyli wraz ze Wspólnotą Intronizacji Serca Jezusowego w adoracji Najświętszego Sakramentu i odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia a także chętnie włączali się w śpiew pieśni uwielbienia. Między innymi zaskoczyli ostrowieckich parafian śpiewem tegorocznego Hymnu Światowych Dni Młodzieży: "Błogosławieni miłosierni". Po wyjściu z kaplicy Grębowianie udali się do sklepiku parafialnego, gdzie zakupili wiele pamiątek i dewocjonalii. Potem zeszli do Centrum Duszpasterskiego, gdzie w Sali Papieskiej kontynuowano spotkanie przy ciasteczku i herbatce. Czas przy stole wykorzystano również na wspólne śpiewanie i snucie wspomnień z łezką w oku. Pielgrzymce sprzyjał bratersko-siostrzany klimat a także słoneczna pogoda.

Dziękujemy pielgrzymom grębowskim za świadectwo wiary, modlitwy oraz okazanie serca i wdzięczności dla kapłana, który posługiwał parę dobrych lat w parafii w Grębowie.

Pielgrzymka parafian z podstaszowskich Koniemłot

5 listopada 2016 r. nawiedziła Diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pięćdziesięcioosobowa grupa z miejscowości Koniemłoty z parafii pw. Wniebowzięcia NMP wraz z ich księdzem proboszczem dr Michałem Łukasikiem. W grupie pielgrzymujących były dzieci, które systematycznie uczęszczały na tegoroczne nabożeństwo różańcowe, scholanki i ministranci wraz z opiekującymi się nimi rodzicami. Pielgrzymi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, zatrzymali się w kościele przy głównym ołtarzu z obrazem Chrystusa Miłosiernego, gdzie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie wysłuchali katechezy swojego księdza proboszcza na temat niesienia miłosierdzia i naśladowania w tym samego Mistrza i Nauczyciela Jezusa Chrystusa. Pielgrzymi zanim odjechali w swoje rodzinne strony wykorzystali czas pobytu w Sanktuarium na wspólny śpiew i modlitwę w kaplicy Świętej Siostry Faustyny, przed Najświętszym Sakramentem. 
koniemloty

Pielgrzymka z parafii Matki Odkupiciela i św. Jana Pawła II

21 kwietnia 2016 roku do naszego Sanktuarium wraz z duszpasterzami - ks. Janem Bukowskim oraz ks. Dariuszem Kowalskim - przybyli pielgrzymi z parafii p.w. Matki Odkupiciela oraz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pielgrzymka z parafii NMP Saletyńskiej

27 kwietnia 2016 roku nasze Sanktuarium nawiedzili pielgrzymi z parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pielgrzymi przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami - ks. Zbigniewem Wiatrkiem, proboszczem parafii oraz wikariuszami - ks. Łukaszem Bzymkiem i ks. Damianem Stalą.

Pielgrzymka z parafii św. Kazimierza

16 kwietnia 2016 - w trwającym Roku Miłosierdzia ? do naszego Sanktuarium przybyła piesza pielgrzymka z parafii św. Kazimierza na Pułankach. Wierni przywędrowali wraz ze swoimi duszpasterzami ks. proboszczem Markiem Dzióbą, ks. Pawłem Zarębą oraz ks. Piotrem Grabowskim.

Pielgrzymi rozpoczęli nawiedzenie naszej stacyjnej świątyni od modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Marek Dzióba. On także skierował do zebranych słowo Boże. Mówiąc o Bożym Miłosierdziu nawiązał do swojego misyjnego doświadczenia. Wspomniał z jaką wielką radością na całym świecie przyjmowana jest prawda o Miłosiernej Miłości Boga, która niesie nadzieję i przebaczenie wszystkim ludziom.

Dziękujemy serdecznie duszpasterzom oraz pątnikom z parafii św. Kazimierza za wspólną modlitwę w naszej świątyni. Mamy nadzieję, że to piesze pielgrzymowanie na stałe wpisze się w kalendarz duszpasterski parafii.

Pielgrzymka z parafii św. Michała Archanioła

23 kwietnia 2016 roku do naszego Sanktuarium pielgrzymowali wierni z parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pielgrzymi przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami - ks. Janem Sarwą, proboszczem parafii oraz dziekanem Dekanatu Ostrowiec, ks. Tomaszem Flisem oraz ks. Markiem Tkaczem.

Pokuta i przebłaganie to warunek, aby otrzymać Boże Miłosierdzie

3eb571b8e6b544c8a6451cd87f4cc794

15 października 2016 r. nasi liczni przedstawiciele z parafii Miłosierdzia Bożego i z innych ostrowieckich wspólnot spotkali się w pod murami Jasnej Góry, gdzie w rzeszą wiernych z całej Polski uczestniczyli w wyjątkowej modlitwie przebłagalnej za grzechy całego Narodu Polskiego i w liturgii Mszy Świętej, sprawowanej w tej intencji. Tak wielu parafian, autentycznie przejmując się faktem odwracania się od Boga i porzucenia wiary w Niego przez ludzi na całym świecie, w tym i w naszym kraju, postanowiło podjąć trud wyjazdu organizując się w grupach lub indywidualnie. Wiara tych ludzi w moc modlitwy do Matki Bożej, która chroni płaszczem swej opieki czcicieli Jej Syna jest godna dostrzeżenia, pochwalenia i zasługuje na podziękowanie za świadectwo dbania o duchowe dobro wspólne.

Poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej

11 grudnia 2016 r. podczas niedzielnej Eucharystii ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki poświęcił medaliki Maryi Niepokalanej dzieciom, przygotowującym się do I Komunii Świętej. Przyjęcie przez dzieci medalików ma usposobić je do otwarcia na duchowe dary płynące z sakramentów świętych. Oprócz tego ma ono również na celu uświęcenie życia tych dzieci, by przez przyczynę Niepokalanej stawały się przyjaciółmi Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.

Poświęcenie tornistrów uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej

11 września podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki poświęcił tornistry uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej mieszczącej się na terenie naszej parafii. Termin tego obrzędu wpisuje się w czas Tygodnia Wychowania, gdzie akcentuje się wysiłki wychowawcze, które oprócz rodzin podejmują z poświęceniem w szkołach wychowawcy, nauczyciele, księża i katecheci świeccy.

Prośmy, aby wszyscy, którym na sercu leży wychowanie młodego pokolenia według sprawdzonych Bożych wartości, otrzymali od Boga dużo sił i motywacji do codziennego podejmowania trudu kształtowania młodych charakterów.

Rejonowe spotkanie katechetyczne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

27 września na godzinę 16.00 przybyli do naszej parafii katecheci świeccy i duchowni na spotkanie rejonowe na czele z księdzem Marcinem Hanusem z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Najpierw nawiedzili świątynie a potem przeszli do kaplicy Świętej Faustyny, gdzie przywitał ich ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki, który poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zawierzając katechetów oraz dzieci i młodzież, uczęszczającą na katechezę. Po modlitwie zgromadzono się w Sali Papieskiej, gdzie zorganizowano godzinne szkolenie. Podjęła się go pani Monika Bidas z Centrum Edukacji Katechetycznej przy Wydawnictwie Diecezjalnym i Drukarni w Sandomierzu. Przeprowadziła wykłady na temat używania tablicy multimedialnej w katechezie oraz wykorzystania urządzeń mobilnych na lekcjach religii. Katecheci mieli możliwość wymiany doświadczeń podejmując konwersacje przy stole, wysłuchali ogłoszeń i mogli zakupić pomoce dydaktyczne.

Na koniec spotkania ksiądz Hanus podziękował księdzu proboszczowi za serdeczne przyjęcie, życząc katechetom wspaniałych owoców swojej pracy.

Rekolekcje adwentowe

Program rekolekcji adwentowych 2016
"Idźcie i głoście"

Piątek 16.12.2016           idzcie i gloscie    
15.00 - Koronka i Msza Św. z nauką ogólną.
18.00 - Msza Św. z nauką ogólną.
Sobota 17.12.2016
6.30 - Msza Św. roratnia z nauką ogólną.
9.00 - Msza Św. z nauka ogólną.
15.00 - Koronka i Msza Św. z nauką ogólną.
18.00 - Msza Św. z nauką ogólną.
Niedziela 18.12.2016
7.30 - Msza Św. z nauką ogólną.
9.00 - Msza Św. z nauką ogólną.
10.30 - Msza Św. z nauką ogólną.
12.00 - Msza Św. z nauką dla dzieci.
18.00 - Msza Św. z nauką ogólną.
Spowiedź adwentowa w sobotę od godz. 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 rw

W dniach od 16 do 19 marca 2016 roku przeżywaliśmy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które prowadził ks. Tomasz Lis ? rzecznik prasowy Kurii Sandomierskiej oraz redaktor naczelny Sandomierskiego Gościa Niedzielnego.

W swoich naukach, skierowanych do dzieci, młodzieży oraz wszystkich parafian przybliżał tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Opierając swoje rozważania na przypowieściach biblijnych oraz przykładach z życia przypominał, że chrześcijanin nie jest wiarygodny, gdy brakuje czynów miłości miłosiernej.

Rekolekcje dla dzieci z PP nr 15, PP 19, NP "Pajacyk"

Rekolekcje dla dzieci z PSP nr 5

sg1 sg2
sg3

Rekolekcje dla młodzieży z ZS nr 1 oraz ZS nr 2

Rekolekcje dla parafian

Rozpoczęcie roku duszpasterskiego dla dzieci i młodzieży

6 września o godzinie 15.00 przy wymarzonej, słonecznej pogodzie ministranci, lektorzy, grupa biblijno-teatralna, scholanki oraz Oaza wraz ze swoimi opiekunami: księżmi i paniami katechetkami zgromadzili się w kaplicy Świętej Siostry Faustyny na wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, by wyprosić sobie i swoim rówieśnikom potrzebne łaski w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Następnie uczestnicy spotkania przeszli na plac kościelny, gdzie rozpoczęli wspólną zabawę, tańcząc i śpiewając, ciesząc się z tego, że byli ze sobą razem. Na szczególne podkreślenie i uznanie zasługuje fakt, że dzieci przyniosły z domu napoje i słodycze, by podzielić się nimi przy wspólnym stole. Ksiądz proboszcz zapewnił wszystko do grilla. Oazowicze zadbali, aby kiełbaski były dobrze wypieczone i smakowały. Młodzież poprowadziła tańce integracyjne.

Trzygodzinne spotkanie było wspaniałą ucztą dla ducha i dla ciała, za co organizatorom należą się serdeczne podziękowania.

Rozstrzygnięcie konkursu "Miłosierni bądźcie..."

Październikowy dzień odpustu parafialnego i uczczenie Świętej Siostry Faustyny były motywem do wyrażenia przez plastykę idei niesienia miłosierdzia Bożego w praktyce. Tego szczytnego zadania podjęli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, działającej na terenie naszej parafii. Zgłosili się oni do konkursu pod tytułem: "Miłosierni bądźcie...". Spośród wielu prac panie katechetki wybrały te najciekawsze z klas trzecich i z klas od IV do VI. W grupie prac uczniów klas III pierwsze miejsce zdobyły Katarzyna Soboń z kl. III c i Ewa Żelazkowa z kl. III f, drugie miejsce zajęły Pola Orzechowska i Olha Khamuliak z kl. III e, miejsce trzecie przypadło Danieli Mikos i Lenie Szot z kl. III e. W rankingu klas od IV do VI wytypowano pierwsze miejsca dla Julii Grudzień z kl. IV a i Magdaleny Oksińskiej z kl. IV b. Drugie miejsce przypadło Natalii Karbowniczek z kl. V c i Bartoszowi Gomule z kl. IV a. Trzecie miejsca zdobyli uczniowie Maja Brożyna z kl. VI d i Filip Sejdziński z kl. IV c. Prace konkursowe wyeksponowano wewnątrz świątyni.

Klasy III

Klasy IV - VI

Obok nich postawiono tablicę z pracami uczniów Szkoły Podstawowej z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii mieszczącego się przy ul. Sienkiewicza, które również są pomysłowe a nawet zaskakujące. Zapraszamy wszystkich parafian do obejrzenia tej dziecięcej galerii.

Ruch Światło - Życie

oaza

Wspólnota Ruchu Światło - Życie, działająca przy naszej parafii, rozpoczęła Rok Duszpasterski od spotkania modlitewnego, podczas którego zawierzyła swoją posługę w Kościele Chrystusowi Miłosiernemu i agapy połączonej z tańcami integracyjnymi.

Nad Oazą, od tego roku, czuwają p. katechetka Danuta Wiśniewska i ks. Mirosław Gajewski. Oboje angażują się w formację animatorów, którzy aktywnie biorą udział w prowadzeniu spotkań dla oazy dziecięcej i młodzieżowej.

W minionym tygodniu animatorzy Mateusz Gil i Martyna Budzińska, w ramach ewangelizacji uczniów klas V i VI w PSP nr 5, przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację o Ruchu Światło - Życie. Przyniosła ona błogosławione owoce w postaci nowych kandydatów do wspólnoty.

Nasi animatorzy, wspaniali, młodzi ludzie, uformowani przez ks. Piotra Gaja z błyskiem w oczach i żarem w sercu podjęli się opieki nad powierzonymi im grupami dzieci i młodzieży:

- Oaza Nowego Życia  - piątek, godz. 18.30, an. Danuta Wiśniewska
- Oaza Nowej Drogi  - sobota, godz. 11.00, an. Martyna Budzińska
- Oazy Dzieci Bożych  - piątek, godz. 14.00, an. Danuta Wiśniewska
   - sobota, godz. 11.00, an. Dominika Dzik i an. Izabela Czerwińska (dziewczęta)
   - sobota, godz. 11.00, an. Piotr Tracz i an. Marek Dzik (chłopcy)

Nad oprawą wokalną i muzyczną niedzielnej Eucharystii o godz. 9.00 czuwają animatorki muzyczne ? Natalia Fitowska i Wiktoria Wójcik.

Wielką pomocą i ułatwieniem w prowadzeniu spotkań są nowe salki w Centrum Duszpasterskim, które mamy dzięki staraniom ks. Proboszcza.

Wszystkim oazowiczom formującym się w naszej parafii życzy się nieustawania w gorliwości i pogłębiania więzi z Panem Jezusem i Kościołem.

Sakrament Bierzmowania

29 kwietnia 2016 roku do naszej świątyni przybył ks. bp Edward Frankowski, który podczas uroczystej Eucharystii udzielił 51. osobom sakramentu bierzmowania.

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do zebranych przypomniał o trwającym Roku Miłosierdzia oraz przeżywanej w naszej Ojczyźnie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wezwał do wdzięczności za wszelkie łaski jakie dziś, a także na przestrzeni wieków otrzymujemy od Miłosiernego Boga. Podkreślił jednocześnie, że wdzięczność ma się wyrażać przede wszystkim w życiu wiarą oraz w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. Duch Święty nieustannie uzdalnia nas do takiej postawy.

Młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania życzymy, aby zawsze wiernie i odważnie, w mocy Ducha kroczyła za Chrystusem - Panem i Zbawicielem.

ŚDM - "Dni w Diecezji"

sdm baner

Już za kilka dni przeżywać będziemy Światowe Dni Młodzieży. Nasza Ojczyzna w dniach od 20 do 31 lipca gościć będzie młodych z całego świata.

Od 20 do 25 lipca młodzież przebywać będzie w parafiach całej Polski przeżywając tzw. "Dni w Diecezji". W naszym Miescie gościć będziemy grupę 86 osób z Kanady.

Poniżej zamieszczamy program pobytu młodzieży w Ostrowcu Świętokrzyskim. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w poszczególnych punktach programu.

20 LIPCA 2016 - DZIEŃ PRZYJAZDU /ŚRODA/

 • Przyjazd pielgrzymów - w godz. 19.00 - 22.00.
 • Czas zakwaterowania - rozesłanie pielgrzymów /plac przy plebani/.

21 LIPCA 2016 - DZIEŃ REGIONALNY /CZWARTEK/

 • Śniadanie u rodzin,
 • 8.00 - Jutrznia / modlitwa poranna /Parafia NMP Saletyńskiej/

 • 9.00 - Wyjazd na Święty Krzyż,
 • 10.00 - Droga Krzyżowa z Nowej Słupi "Szlakiem Królewskim",
 • 12.00 - Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza,
 • 13.00 - Obiad,
 • Gry i zabawy,
 • Zwiedzanie - w grupach (czas ok. 20 minut):
I - Krużganki i Bazylika,
II - Wystawa Misyjna, Klasztor,
III - Wieża i krypty,
IV - Park Narodowy, Muzeum,
V - Gołoborze,
VI - Kaplica Krzyża. Ucałowanie Relikwii.

 • Wyjazd ze Świętego Krzyża- zejście na parking /jeśli będzie pogoda/,
 • 18.00 ? Obiadokolacja /u rodzin/,
 • 20.30 ? Rynek Miejski. Wieczór Uwielbienia (modlitwa przed Najświętszym Sakramentem)

 • Apel Jasnogórski. Powrót do domów.

22 LIPCA 2016 - DZIEŃ EKOLOGICZNO- SPORTOWY /PIĄTEK/

 • Śniadanie /u rodzin/,
 • 8.00 - Jutrznia/modlitwa poranna - /Parafia św. Kazimierza/

 • 9.00 - Czas turystyczno-ekologiczny:
 • Zwiedzanie Krzemionek, Kałkowa, Rezerwatu Skały w Krynkach.
 • 12.00 - Eucharystia - Sanktuarium w Kałkowie,
 • 13.00 - 14.00. Obiad - Ośrodek ?Oczko?,
 • 16.00 - Czas sportowy /Pływalnia Rawszczyzna, mecz piłki nożnej / siatkowej, bieg ? Park Miejski/,
 • 19.00 - Kolacja /u rodzin/,
 • 21.00 - Wieczór Miłosierdzia:
  • Procesja z Rynku do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia,
  • Przejście przez Bramę Miłosierdzia.
  • Inscenizacja o Orędziu Bożego Miłosierdzia,
  • Modlitwa wieczorna. Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu,
  • Podziękowanie: rodzinom, wolontariuszom, służbom porządkowym, władzom samorządowym i sponsorom,
  • Apel Jasnogórski,

 • Powrót do domów.

23 LIPCA 2016 - DZIEŃ WSPÓLNOTY W SANDOMIERZU /SOBOTA/

 • 8.00 - Śniadanie /u rodzin/,
 • 9.30 - Wyjazd do Sandomierza,
 • /Jeśli będzie możliwe w drodze powrotnej z Sandomierza zwiedzanie Zamku w Ujeździe/.

24 LIPCA 2016 - DZIEŃ W RODZINACH /POŻEGNALNY/ NIEDZIELA/

 • Śniadanie /u rodzin/,
 • 12.00 - Uroczysta Eucharystia /w parafii goszczącej młodzież/
 • 13.30 - Obiad i czas z rodzinami,
 • 16.30 - Wyjazd do Stalowej Woli na Koncert Piotra Rubika.

25 LIPCA 2016 - DZIEŃ WYJAZDU /PONIEDZIAŁEK/

 • Śniadanie /u rodzin/,
 • 9.00 - Eucharystia /Parafia św. Michała Archanioła/
 • Wyjazd do Krakowa.

plakatinternet

ŚDM - Kraków 2016

Serdecznie zapraszamy do parafii św. Kazimierza (os. Pułanki) na jutrzejsze (piątek, 17 czerwca 2016) ostrowieckie czuwanie młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży, które już w lipcu odbędą się w naszej Ojczyźnie.

W dniach od 20 do 25 lipca przeżywać będziemy ?Dni w Diecezji?. W tym czasie młodzież z całego świata będzie przebywać w parafiach całej Polski. Nasze Miasto gościć będzie młodzież z Kanady. Centralne wydarzenia ŚDM odbywać się będą w Krakowie w dniach od 25 do 31 lipca.

Do Niedzieli można jeszcze zgłaszać swoją chęć uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Koszt pełnego uczestnictwa (7 dni, od 25 do 31 lipca) wynosi 150 złotych. Koszt uczestnictwa weekendowego (od 29 lipca do 1 sierpnia) wynosi 310 złotych. Gorąco zachęcamy.

czuwanie

Spotkanie w Ożarowie

22 października 2016 r. w sanktuarium maryjnym w Ożarowie miał miejsce diecezjalny zjazd animatorów parafialnych wspólnot modlitewnych Świętego Ojca Pio. W tym spotkaniu uczestniczyli również pani Józefa Zielińska - animatorka grupy przy naszej parafii oraz ksiądz opiekun Adam Kamiński.

Wszystkich przyjezdnych przywitał kustosz sanktuarium ksiądz Jan Ziętarski a następnie zaprosił do uczestnictwa w Eucharystii. Liturgii przewodniczył dyrektor Wydziału duszpasterstwa małżeństw i rodzin Diecezji Sandomierskiej ksiądz doktor Tomasz Cuber, który wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże. Poprosił członków grup modlitewnych Św. O. Pio z całej diecezji, aby pomagały w duszpasterstwie małżeństw i rodzin, ofiarując swój dar modlitwy w intencjach polskich rodzin, rozwoju Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie i przeróżnych akcji wspierających działania na rzecz jedności i pokoju w polskich domach.

Odpowiedzią na apel księdza Cubera było nabożeństwo różańcowe przed ołtarzem Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin, prowadzone przez księdza Leszka Biłasa - diecezjalnego koordynatora grup modlitewnych Św. O. Pio. Po modlitwie wszyscy udali się do sali parafialnej na poczęstunek i wymianę informacji na temat działalności grup w poszczególnych częściach diecezji. Ksiądz Biłas na zakończenie zaprosił zgromadzonych na adwentowy dzień skupienia grup modlitewnych Św. O. Pio do świątyni Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

Świąteczne spotkanie parafialnych grup dziecięco-młodzieżowych

27 grudnia 2016 r. w Centrum Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się spotkanie opłatkowe dla grup dziecięco-młodzieżowych, działających przy parafii. Zgromadzonych ministantów, scholanki i oazowiczów oraz ich duchowych asystentów: panią katechetkę Danutę Wiśniewską i księdza Adama Kamińskiego powitał ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki. Po złożeniu sobie życzeń i przełamaniu się świątecznym opłatkiem wszyscy zebrani zasiedli do stołu, gdzie częstowali się herbatą i wypiekami przyniesionymi z rodzinnych domów. Po posiłku rozpoczęto wspólne kolędowanie na chwałę narodzonego Bożego Dzieciątka. Po zakończeniu spotkania wielu jego uczestników udało się jeszcze do kościoła na wieczorną Eucharystię.

Świąteczne spotkanie w Hospicjum

12 styczniadziewczęta ze scholii i uczniowie z koła biblijno - teatralnego wraz z katechetkami p. Danutą Wiśniewską i p. Barbarą Gadkowską odwiedzili pensjonariuszy Hospicjum im. Jana Pawła II. W okresie Bożego Narodzenia, dzieci pragnęły podzielić się radością płynącą z przyjścia Chrystusa na ziemię z ludźmi cierpiącymi i samotnymi. 

W pierwszej części spotkania dzieci razem z podopiecznymi hospicjum oraz personelem medycznym uczestniczyły w Eucharystii, którą ubogaciły swoim śpiewem oraz czytaniem tekstów liturgicznych.

W drugiej części pensjonariusze wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu dziewcząt ze scholi.

Podopieczni hospicjum swoją wdzięczność okazywali na różne sposoby. Były to gromkie brawa, uśmiech, miłe słowa, ciepłe i serdeczne gesty. Łzy radości i wzruszenia, pojawiające się na twarzach chorych na długo pozostaną w pamięci odwiedzających Hospicjum dzieci, które cieszyły się, że choć przez chwilę mogły rozweselić utrudzonych chorobą i cierpieniem.

Na koniec spotkania ks. dyr. Paweł Anioł, w imieniu mieszkańców Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II serdecznie podziękował uczniom, rodzicom i opiekunom za przybycie, uświetnienie Eucharystii i za piękny koncert.

Święte triduum Paschalne i Zmartwychwstanie Pańskie

triduum

TRIDUUM PASCHALNE

 • Wielki Czwartek

Dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. 
18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej a po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy. Adoracja przez całą noc.

 • Wielki Piątek

Dzień Męki Pańskiej. W tym dniu zachowujemy ścisły post. W Godzinie Miłosierdzia czyli o 15.00 rozpoczniemy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego czyli naszym głównym odpustem parafialnym. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. 
17.00 Liturgię Wielkiego Piątku wraz z Drogą Krzyżową. Na zakończenie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja młodzieży od godz. 21.00. Zachęcamy do modlitwy przy Grobie Pańskim.

 • Wielka Sobota

Adorację przy Grobie Pańskim rozpoczniemy już o godz. 7.00. Święcenie pokarmów wielkanocnych od godz. 9.00 do 13.00. O godz. 15.00 Nowenna przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. 
19.00 Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy. Przynosimy na liturgię świece.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 
6.00 Msza Święta Rezurekcyjna wraz z procesją a potem Msze Święte o godz. 9.00; 10.30; 12.00 i 18.00.

Święto hutników i strażaków

8 maja 2016 roku odbyły się w naszym Sanktuarium coroczne uroczystości Dnia Hutnika. We Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.30 uczestniczyli ostrowieccy hutnicy i strażacy, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" Huty Celsa Ostrowiec, parlamentarzyści - senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj, samorządowcy i przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławem Górczyńskim. Obecne były także liczne poczty sztandarowe.

Eucharystii przewodniczył kustosz Sanktuarium - ks. Andrzej Barzycki. Słowo Boże do zebranych skierował ks. Wiesław Skrzypczyk - kapelan powiatowy Straży Pożarnej. W homilii przypomniał postać św. Floriana - patrona hutników i strażaków. Kaznodzieja ukazał Świętego jako wzór służby i poświęcenia dla innych. Wezwał także, aby tak jak św. Florian z oddaniem i zaangażowaniem służyć drugiemu człowiekowi.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy liturgii udali się pod figurę św. Floriana, znajdującą się przed kościołem i złożyli kwiaty.

Świętowanie ostrowieckiej Wspólnoty Krwi Chrystusa

Dzień 15 października 2016 r. był wyjątkowy dla członków Wspólnoty Krwi Chrystusa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Członkowie tej grupy modlitewnej zgromadzili się do południa w murach świątyni Miłosierdzia Bożego w dniu odpustowym dla tej wspólnoty, z racji liturgicznego wspomnienia osoby świętego Kacpra de Bufallo - głównego założyciela, inspiratora ruchu otaczającego czcią Przenajświętszą Krew Pańską.

Wśród licznie zgromadzonych znaleźli się nasi parafianie, którzy czując się u siebie przeszli razem przez Bramę Miłosierdzia do kościoła i zaprosili przybyłych na wspólną adorację Pana Jezusa, którą prowadzili. Po jej zakończeniu została odprawiona uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem ks. Filipa Pięty - Misjonarza Krwi Chrystusa z Łabuniek koło Zamościa. Kapłan wygłosił Słowo Boże i przyjął od czterech pań deklaracje wstąpienia do Wspólnoty i przyrzeczenia dane Panu Jezusowi wytrwania w tej wspólnocie do końca życia.

Spotkanie w kościele podsumował ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki, dziękując parafiankom za zorganizowanie liturgii i późniejszej agapy, która miała miejsce w Centrum Duszpasterskim.

Szczególna modlitwa za zmarłych w Roku Miłosierdzia

sw2

Przez cały miesiąc listopadowy modlimy się za osoby, które poprzedziły nas w drodze do wieczności, aby zostały uwolnione z czyśćca i weszły do Nieba. Tegoroczny listopad w Roku Miłosierdzia licznie gromadzi wiernych w naszym sanktuarium, którzy pamiętają o swoich bliskich zmarłych, polecając ich w modlitwach wypominkowych. To modlitewne wołanie do Boga, zanoszone z wiarą jest wyrazem ich miłości do tych co odeszli i pozostaje chwalebnym uczynkiem miłosierdzia. Niech młode, kolejne pokolenie pamięta o pamięci wyrażanej modlitwą za bliskich, którzy kiedyś odejdą z tego świata. Oni sami winni o tym przypominać tym, których opuszczą, licząc na duchową pomoc z ich strony.

Szkoła Biblijna

sz.b1

"Szczęśliwi, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je" Łk 11,28.

20 października 2016 r. przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła swoją działalność Szkoła Biblijna dla dorosłych im. Św. Pawła Apostoła, pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej oraz Uniwersytetu Otwartego KUL w Stalowej Woli. To już trzeci rok zająć obejmujących 120 minut o Biblii, organizowanych w semestrze zimowym i letnim w czwartki raz w miesiącu w Centrum Duszpasterstwa. Podczas październikowego spotkania w ramach cyklu: Biblia znana i nieznana można było wysłuchać wykładu na temat: "Św. Paweł Apostoł - patron ostrowieckiej Szkoły Biblijnej" a także w medytacji biblijnej o uzdrowieniach Jezusa. W spotkaniach uczestniczy delegat Biskupa Sandomierskiego ds. Dzieła Biblijnego ks. dr hab. Roman Sieroń, profesor KUL.

Udział parafian w Diecezjalnym Zjeździe Kół Żywego Różańca

1.10.2016 r. około 3 tysięcy osób wzięło udział w VI Diecezjalnym Zjeździe Kół Żywego Różańca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli.

Pośród wiernych czcicieli Maryi znaleźli się przedstawiciele Bractwa Różańcowego z naszej parafii wraz z opiekunem ks. Mirosławem Gajewskim. Siostry różańcowe uczestniczyły w powitaniu przez kustosza sanktuarium ks. Jana Folcika, wysłuchały historii powstania sanktuarium oraz historii obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Potem odmawiały modlitwę różańcową w intencjach diecezji, rodzin, powołań kapłańskich i zakonnych. Główną Mszę Świętą w Godzinie Bożego Miłosierdzia koncelebrowali kapłani duszpasterze Kół Różańcowych pod przewodnictwem Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Homilię wygłosił diecezjalny moderator Kół Różańcowych ks. Augustyn Łyko, który przedstawił Maryję będącą wzorem w okazywaniu miłosierdzia bliźnim.

Udział w Diecezjalnym Zjeździe Grup Modlitewnych Św. O. Pio

26 listopada w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbyło się diecezjalne spotkanie grup modlitewnych Św. O. Pio. Członkowie grupy z naszej parafii wraz ze swym opiekunem ks. Adamem Kamińskim po przybyciu na miejsce wysłuchali konferencji O. Macieja Zinkiewicza - redaktora Głosu Ojca Pio, który jest u nas prenumerowany. Po modlitwie w Kaplicy Wieczystej Adoracji czciciele Św. O. Pio udali się do świątyni na Mszę Świętą pod przewodnictwem Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza, który w homilii zachęcał do apostolstwa modlitwy. Po liturgii zebrani byli świadkami odsłonięcia i poświęcenia tablicy dedykowanej ś.p. ks. prałatowi Michałowi Józefczykowi, wieloletniemu proboszczowi parafii, która przyjęła dziś grupy modlitewne z całej diecezji. Wspólna agapa i modlitwa zakończyła spotkanie, które wszystkich uczestników ubogaciło duchowo.

932b3f3e1cf57455c9e37caf7e59dca2 xl

fotoFoto. Ks. Tomasz Lis

Udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka

plakat

margaretka8 października 2016 z całej Polski przybyło do Sanktuarium Św. Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach blisko dwa tysiące pielgrzymów zrzeszonych w Apostolacie Modlitwy za Kapłanów "Margaretka". Wśród nich znaleźli się parafianie ostrowieckich parafii i okolic, którzy wraz z ich duchowym opiekunem ks. Adamem Kamińskim wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego wzięli udział w programie tego spotkania. Większość czasu spędzonego w sanktuariach wypełniona była modlitwą o świętość kapłanów. Najpierw wierni polecali kapłanów przy relikwiach Świętego Jana Pawła II a następnie przeszli do Bazyliki Bożego Miłosierdzia, gdzie odmawiali różaniec, wysłuchali konferencji, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem J.E Ks. Bpa Jana Zająca. O godzinie 15.00 wierni zebrali się jeszcze na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która uwieńczyła czas wspólnego pielgrzymowania.

Gorliwa modlitwa za posługujących w parafiach księży jest bez wątpienia pięknym darem, wplatającym się w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. W każdej ostrowieckiej parafii są "Margaretki". Za codzienne wstawianie się za wybranego kapłana niech dobry Bóg obdarza wieloma łaskami. Prosimy o przyjęcie podziękowań dla organizatorki pielgrzymki pani Wiesławy Bąk.

Uroczystość Bożego Narodzenia A. D. 2016

"Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja. Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się pokój".

/Papież Franciszek/

sz

Wszystkim parafianom, przybyłym gościom i pielgrzymom do naszego Sanktuarium - życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Boże Dziecię narodzone w Betlejem, umacnia w Waszych sercach miłość i krzepi nadzieję a czuwająca u żłóbka Maryja uprasza potrzebne łaski i moce na trudy codziennego życia. 

Duszpasterze parafii Miłosierdzia Bożego.

ligne noel75

Wdzięczni Bogu za NSZZ Solidarność

28 sierpnia w naszej parafii uczczono 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Przy ołtarzu podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 zgromadzili się członkowie NSZZ Solidarność oraz zaproszeni goście: Senator RP Jarosław Rusiecki, Poseł na Sejm RP Andrzej Kryja, Przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz. Miejsce celebry otoczyły poczty sztandarowe: Sztandar NSZZ Solidarność Regionu Świetokrzyskiego, Sztandar NSZZ Solidarność Delegatury Regionu, Sztandar NSZZ Solidarność Celsa Huta Ostrowiec, Historyczny Sztandar NSZZ Solidarnosć Huty Ostrowiec, Sztandar NSZZ Solidarność Emarytów i Rencistów, Sztandar NSZZ Solidarność Porcelany Ćmielów. Wszystkich serdecznie przywitał ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki. Podczas Mszy Świętej, którą sprawował w intencji rocznicowej, przypomniał o etosie Solidarności, o potrzebie porozumienia dla dobra wspólnego wszystkich obywateli, o poświeceniu dla Ojczyzny, o potrzebie odważnego przeciwstawiania się wszystkiemu co szkodzi jej rozwojowi, o pamięci o tych, którzy stanęli w obronie wolności Ojczyzny, polskich rodzin, polskich robotników i tę wolność wywalczyli.

Po Mszy Świętej delegacje złożyły wieńce przy tablicy umieszczonej na ścianie świątyni, upamiętniającej solidarnościowy zryw.

Wielkanoc 2016

"Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość".

/św. Jan Paweł II/

 zmartwychwstal

Niech Chrystus Zmartwychwstały, który jest Drogą, Prawdą i Życiem nieustannie objawia się w Waszych sercach z nową mocą i siłą. Niech opromienia Wasze życie światłem swojego Zmartwychwstania, darząc szczodrze i napełniając nadzieją, że wszystko w życiu ma sens, a cierpienie i klęska mogą kończyć się zwycięstwem. Wszystkim Wam radosne Alleluja ! Chrystus Zmartwychwstał!

Duszpasterze

Wizyta duszpasterska 2016/2017

Pan Jezus powiedział do swoich Apostołów "Kto was przyjmuje , mnie przyjmuje" /Mt 10,40/.

Przyjęcie kapłana z wizytą duszpasterską jest aktem publicznego wyznania wiary a zarazem znakiem żywej więzi z Kościołem powszechnym.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego odnajdujemy kan. 529 § 1, który mówi: "Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeżeli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując".

W czasie kolędy spotkamy się z naszymi parafianami, wspólnie się modlimy i błogosławimy im mieszkania.

Wizytę duszpasterską rozpoczynamy o godz. 9.00 i popołudniu od godz. 15.00.

PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ

28 - 31.12.2016 r.

 • 28.12. 2016 r., środa - os. Ogrody bl. nr 1,2,3;
 • 29.12. 2016 r., czwartek - os. Ogrody bl. nr 4,5 (1-60), 6;
 • 30.12. 2016 r., piątek - os. Ogrody bl. nr 5 (61-120), 7,8;
 • 31.12. 2016 r., sobota - os. Ogrody bl. nr 9A, 9B, 10;

Wyjazd grupy O. Pio do Stalowej Woli

2i7a4cm"Nie trać odwagi, jeśli przypadnie Ci dużo siać, a mało zbierać" /O. Pio/.

Zaproszenie czcicieli Św. O. Pio do kościoła "Źródła Bożego Miłosierdzia" w Stalowej Woli.

20 października 2016 r. z naszej parafii wyruszyli do Stalowej Woli członkowie grupy modlitewnej Św. O. Pio wraz ze swym duchowym opiekunem ks. Adamem Kamińskim, aby wziąć udział w spotkaniu formacyjnym, organizowanym przez grupę modlitwy Św. O. Pio, przy parafii Św. Floriana w Stalowej Woli. Uczestnicy mieli dużo czasu na modlitwę. Odmawiali różaniec. Wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem pobytu w Stalowej Woli był udział w wieczornej Eucharystii, gdzie słowo do zgromadzonych wygłosił O. Robert Krawiec Kapucyn z Rozwadowa, poświęcając je tematowi modlitwy w życiu Św. O. Pio i grup modlitewnych, którym patronuje. Po Mszy świętej wierni oddali cześć relikwiom Św. O. Pio przez ucałowanie i przyjęli Boże błogosławieństwo.

XI rocznica śmierci Jana Pawła II

46476 zapal znicz pamieci 1

621af27f00a529766130138442da68f7

"A nawet jeśli by umarł, żyć będzie wiecznie" /J 11, 25/.

W sobotę - 2 kwietnia 2016 roku - obchodziliśmy 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W naszym Sanktuarium miała miejsce adoracja Chrystusa Eucharystycznego, połączona z modlitwą różańcową i procesją fatimską wokół kościoła. Wieczorne czuwanie zakończyła modlitwa przy figurze św. Jana Pawła II oraz Apel Jasnogórski.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch. Zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37, po długiej i ciężkiej chorobie.

1 maja 2011 r. został beatyfikowany przez swojego następcę ? papieża Benedykta XVI. 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II Świętym.

XXXII Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu

w tle 2

tn7 lipca 2016 r. nasza parafia będzie gościła pątników Pieszej Pielgrzymki Młodzieży o Trzeźwość Narodu, zmierzających z Warszawy do Miejsca Piastowego. Już po raz trzydziesty drugi młodzież z całej Polski pod przewodnictwem Księży Michalitów, w dniach 1-14 lipca przemierza ponad 400 km, modląc się do Boga o trzeźwą Polskę i wynagradzając za grzechy pijaństwa i alkoholizmu.

Zwracamy się z gorącą prośbą o przybycie przed kościół 7 lipca (czwartek) o godz. 17.30 i przyjęcie pielgrzymów na nocleg. Potrzeba bardzo niewiele, wystarczy kawałek miejsca do spania, coś do jedzenia i trochę wody do mycia. Niech w naszej parafii nie zabraknie otwartych domów i serc.

Na godz. 19.30 zapraszamy na wspólne nabożeństwo z udziałem pielgrzymów.

XXXII Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu w naszej parafii

w tle 2

tn7 lipca 2016 r.nasza parafia gościła 80 pątników Pieszej Pielgrzymki Młodzieży o Trzeźwość Narodu, zmierzającej z Warszawy do Miejsca Piastowego. Już po raz trzydziesty drugi młodzież z całej Polski pod przewodnictwem Księży Michalitów, w dniach 1-14 lipca przemierza ponad 400 km, modląc się o trzeźwą Polskę oraz wynagradzając Bogu za grzechy pijaństwa i alkoholizmu. W tym roku młodzi wędrują pod hasłem: "Miłosierni", zachęcając do rozważania i wypełniania w codziennym życiu uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy.

Pielgrzymów, przekraczających Bramę Miłosierdzia naszego sanktuarium powitał ks. Proboszcz Andrzej Barzycki, który wyraził radość i podziw widząc utrudzonych wędrowców. Poprosił o modlitwę w intencji naszej wspólnoty i zapewnił o gościnności parafian.

Pielgrzymi po rozlokowaniu się w domach, wraz z rodzinami, które ich przyjęły, o godz. 19.30 zebrali się w naszej świątyni, aby uczestnicząc we wspólnym nabożeństwie dziękować Bogu za wszelkie łaski i prosić o błogosławieństwo.

Następnego dnia, już o 6.50, pątnicy spotkali się u stóp Chrystusa Miłosiernego ze swoimi duchowymi przewodnikami. Słowa pożegnania skierował do nich ks. Piotr Gaj, który w imieniu ks. Proboszcza i księży pracujących w parafii wyraził wdzięczności Bogu za pielgrzymów zatroskanych o trzeźwość narodu i uczących nas w praktyce realizować uczynki miłosierdzia wobec bliźnich. Po krótkiej modlitwie, błogosławieństwie i pełnym wzruszeń pożegnaniu, pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyjęły i ugościły pielgrzymów. Za wielką życzliwość i otwartość na drugiego człowieka, gorące Bóg zapłać.

Zamknięcie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia

19 listopada 2016 r. w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w podkrakowskich Łagiewnikach nastąpił, zgodnie z decyzją Episkopatu Polski, ogólnopolski akt przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę.

W tym dniu w duchowej łączności z pielgrzymami z parafii, którzy uczestniczyli w uroczystościach w Łagiewnikach, ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki rozpoczął modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie adorację Najświętszego Sakramentu podjęły grupy parafialne. Po Mszy Świętej wieczornej kontynuowano modlitwę, zakończoną Apelem Jasnogórskim i czuwaniem przy pomniku Św. Jana Pawła II.

W niedzielę 20 listopada, na początku uroczystej Eucharystii, ksiądz proboszcz ? kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia dokonał symbolicznego zamknięcie Bramy Miłosierdzia. Następnie poświęcił tablicę wotywną upamiętniającą zakończenie obchodów Roku Miłosierdzia, Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i odbywających się tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Podczas każdej Mszy Świętej kapłani wraz z wiernymi uroczystym aktem uznawali królowanie Jezusa Chrystusa, zobowiązując się do życia według Bożego prawa.

Akcentem wieńczącym uroczystości był Wieczór Uwielbienia w wykonaniu młodzieży Ruchu Światło - Życie, przygotowanej przez katechetkę p. Danutę Wiśniewską, który przyciągnął wiernych z całego miasta. Oazowicze swoim śpiewem i grą na instrumentach wyrazili uwielbienie dla Boga bogatego w miłosierdzie.

wu

foto Foto Hubert Woskowicz

Zaproszenie do Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2017 r. po raz czwarty zostanie zorganizowane w naszym mieście niezwykłe przedsięwzięcie ewangelizacyjne. Tego dnia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanego popularnie Świętem Trzech Króli.

Nawiązując do treści tego święta i tegorocznego hasła: "Idźcie i głoście", które mu przyświeca, będziemy mogli wziąć udział w tradycyjnym orszaku, aby pokłonić się Zbawicielowi.

Zbierzmy się licznie tego dnia przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godzinie 13.00, aby pod sztandarem koloru czerwonego, symbolizującego płomienną miłość i mający na sobie dodatki w barwach czerwieni wyruszyć w kierunku Rynku. Tam zostanie odtworzona scena pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi przez trzech Królów. Kiedy tam dotrzemy z jednym z nich, przed betlejemską stajenką, wtedy on złoży swój królewski dar. Naśladując królewski gest, każdy z nas będzie mógł ofiarować też coś od siebie dla Jezusa: dar obecności, dar modlitwy, dar świadectwa, że nie boję się wyznawać publicznie Chrystusa, dar śpiewu kolęd. Nie przegapmy okazji. Nasz Pan nie może się na nas zawieść. On czeka na nas.

Do zobaczenia na orszakowym szlaku.

otk logo2ZOBACZ:

Zaproszenie na katechezy neokatechumenalne dla młodzieży i dorosłych

W poniedziałek 24 października 2016 r. po Mszy Świętej wieczorowej rozpoczynamy w naszej parafii Katechezy dla Młodzieży i Dorosłych prowadzące do wiary dojrzałej.

Dziś istnieje głęboka potrzeba otwierania w parafiach drogi prowadzącej do wiary dojrzałej - KATECHUMENATU - przeżywanego w łonie wspólnoty parafialnej, opartego na trzech filarach: Słowie Bożym, Liturgii i Wspólnocie, które wynikają z doświadczenia Kościoła Pierwotnego. Droga ta prowadzi od religijności teoretycznej, rozumowej do wiary opartej na doświadczeniu spotkania Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym życiu, który przychodzi, aby Swoje zwycięstwo nad śmiercią dać nam za darmo.

Chcesz doświadczyć nowego życia, które Bóg Ci obiecał na Chrzcie Świętym? Chcesz tego doświadczyć? To przyjdź na te katechezy. Trwają siedem tygodni w poniedziałki i w czwartki o godzinie 18.30 w kaplicy Świętej Siostry Faustyny.

neo

© Copyright 2017 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim