NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE

rozaniec

ROK 2019

Spotkanie opłatkowe grup duszpasterskich

W Niedzielę Świętej Rodziny 29 grudnia 2019 r. grupy duszpasterskie działające w naszej parafii zorganizowały coroczne spotkanie opłatkowe.

Podobnie jak w latach ubiegłych rozpoczęło się o godzinie 15.00 w kaplicy Św. Faustyny nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia, które prowadził ksiądz proboszcz Andrzej Barzycki. Następnie zgromadzeni na modlitwie parafianie przeszli do Centrum Duszpasterskiego, do Sali Papieskiej.

Na początku ksiądz proboszcz pobłogosławił świąteczne opłatki, ksiądz Mariusz przeczytał fragment Ewangelii o narodzinach Chrystusa a ksiądz Adam poprowadził modlitwę wiernych. Potem wszyscy usłyszeli życzenia księdza proboszcza i połamali się opłatkiem. Kiedy już każdy zasiadł przy świątecznym stole i posilił się przygotowanym wcześniej posiłkiem przyszła chwila na śpiew kolęd. Kiedy stworzyła się wspaniała, rodzinna atmosfera trudno było się rozejść do swych domów.

Niech Święta Rodzina z Nazaretu inspiruje wszystkie rodziny naszej parafii, aby ich domowe wspólnoty były chrześcijańskimi szkołami życia i cnót.

Święta Bożego Narodzenia w parafii

Nasi parafianie, goście i pielgrzymi przeżywają tegoroczne Święta Bożego Narodzenia w roku Kongresu Eucharystycznego. To szczególna okazja dla duszpasterzy, aby przychodzącym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i gromadzącym się tam na liturgii Mszy Świętych wiernym przybliżać w kazaniach i homiliach aspekty wiary w żywą obecność Pana Jezusa w Eucharystii.

W Eucharystycznym Chlebie jest prawdziwy Chrystus. Tam jest Jego Ciało i Krew, Jego dobre Serce, które kocha. Jest to ten sam Jezus, który narodził się w betlejemskiej stajence, któremu pastuszkowie przynosili dary, który, gdy dorósł, czynił wiele cudów i był dobry dla wszystkich.

W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, pięknie udekorowanej świątecznymi ozdobami trwa modlitwa Ludu Bożego, przeplatana śpiewem kolęd.

Do wspólnej adoracji włączają się poszczególne grupy i wspólnoty duszpasterskie, wraz z kapłanami, aby uwielbić Boga za dar Eucharystii i prosić o dar wiary dla wszystkich parafian.

Radosne oczekiwanie przed Świętami Bożego Narodzenia

Wielką radość sprawili duszpasterzom i wiernym parafii Miłosierdzia Bożego oraz przybyłym mieszkańcom z całego miasta organizatorzy spotkania: pani Magdalena Wójtowicz z Fundacji Centrum Rozwoju Regionalnego Edu-Bałt i pan Jarosław Kuba z Lokalnej Grupy Działania "Krzemienny Krąg" wraz z Radą Osiedla Ogrody, którzy 17 grudnia 2019 r. przygotowali na terenie parafii wyjątkowy występ przedświąteczny, angażując do tego przedsięwzięcia dużą grupę ludzi dobrej woli.

Spotkanie rozpoczęło się pod chmurką przed Restauracją Primo, przy dużej choince o godzinie 14.00 tradycyjnymi życzeniami, modlitwą i podzieleniem się poświęconym opłatkiem przez wszystkich zebranych.

Potem przyszedł czas na śpiew pastorałek i kolęd w wykonaniu seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich, przedszkolaków z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Pajacyk" i uczennic z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kolędowy występ stworzył niepowtarzalną atmosferę spotkania.

Zebrani przy choince mogli usłyszeć opowieści o zwyczajach Bożonarodzeniowych pana Jarosława Kaczmarka i pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Równolegle w Restauracji Primo odbywały się warsztaty tworzenia ozdób choinkowych prowadzone przez "Śnieżynki" z Fikolandu, pani Agnieszka Budek ozdabiała tam dzieciom ich twarze a panie z ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opowiadały małym słuchaczom świąteczne bajki.

Przyszedł czas na dekorowanie choinki, która po zmroku została rozświetlona z pomocą ostrowieckiej Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Wokół tej przyozdobionej choinki odbywały się przygotowane przez organizatorów zabawy integracyjne i można tam było również skosztować wiele potraw świątecznych. Było pysznie i wesoło do końca spotkania. Tylko szkoda, że czas tak szybko wszystkim płynął, gdy działo się tyle dobrego.

Jasełka dla ucz. kl. I - III

20 grudnia 2019 r. uczniowie klas I - III zobaczyli jasełka przygotowane przez debiutujących na scenie uczniów kl. I a i I c pod kierunkiem pań: Bożeny Nizielskiej, Iwony Stańczak i p. katechetki Lidii Tokarskiej. Mali aktorzy w tradycyjny i piękny sposób ukazali sceny związane z narodzinami Pana Jezusa. Przebrani w piękne stroje, śpiewając kolędy, tańcząc i odgrywając wyuczone na pamięć role wyrazili radość z przybycia Syna Bożego na ziemię. Scenografię przygotowała p. Lidia Tokarska.

Szkolne jasełka z przesłaniem dla ucz. kl. IV - VIII


20 grudnia 2019 r. do obejrzenia jasełek zostali zaproszeni uczniowie klas starszych, dla których zagrali uczniowie klas VIII a, VIII c i VII a. Dla młodzieży został wybrany scenariusz, ukazujący na tle Bożego Narodzenia, historię pewnego nastolatka dotkniętego chorobą nowotworową. Jego pobyt w szpitalu, zaowocował nie tylko odzyskanym zdrowiem, ale też rozbudził w nim wiarę w Jezusa Chrystusa, który stał się dla niego światłem rozpraszającym mroki jego niewiary. Dzięki Chrystusowi, otrzymał również siłę do dania świadectwa tej wierze przed swoim rówieśnikami. Uczniowie odegrali sceny perfekcyjnie.

Przedstawienie przeplatał śpiew kolęd w wykonaniu uczennic kl. VIII a, VIII d, VI a, V h. Pięknym akcentem wieńczącym przedstawienie był rap streszczający proces nawrócenia głównego bohatera i jego przyjaciół świętujących Boże Narodzenie.

Wykonanie jasełek przez uczniów wysoko oceniła Pani Dyrektor Marta Dobrowolska-Wesołowska. Słowa uznania skierowała do pań katechetek Barbary Gadkowskiej i Danuty Wiśniewskiej i pani Marzeny Szymczyk oraz księdza Adama Kamińskiego, zaangażowanych w to przedstawienie.

Na koniec Pani Dyrektor i Pan Vice-Dyrektor Roman Kowalski składali życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim uczestnikom spotkania jasełkowego.

© Copyright 2017 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim